Müzik Öneri: Melis

Yaklaşık 3-4 ay önce Soundcloud’da denk gelmiştim kendisine. Yarı Türk, yarı Çek, Berlin’de yaşayan bir müzisyen Melis Soyaslanová. 2012 yılında Josh Christopher ile kurduğu IYES’ten de edindiği tecrübeyle, 2017’nin Kasım ayında kendisi için zorlu bir dönemden sonra beş şarkıdan oluşan ilk EP’si Parallels’i piyasaya sürdü. Anne babasının boşanması ve arkadaşlarıyla arasının bozulması gibi ağır bir dönem geçirmesi üzerine duygularını hem sound olarak hem de söz olarak şarkılarına yansıtmış. Sesindeki kırılganlık ve naiflik de şarkılardaki duyguları yansıtmasına yardımcı oluyor. Sözlerini de kendi yazdığı şarkıları daha çok folk, çağdaş elektronik, fütüristik pop karışımı.

IYES tecrübesinden ilk demo teklisi Love Song Idea’ya kadar nasıl bir sound’da müzik yapacağının üzerinde çalıştığını belirtiyor Melis. Bu süre zarfında da şarkı sözü yazma konusunda kendini geliştirmiş. Üzerinde bir baskı olmadığı için acele etmediğini, geçtiğimiz beş yılın kendisine çok fazla şey öğrettiğini söylüyor. Grup olunca devamlı bir uzlaşma zorunluluğu olması da solo çalışmalarının kendisini çok yansıttığına yüzde yüz emin olması gerektiğini ifade ediyor.

Love Song Idea, Melis’in YouTube sayfasına koyduğu videosuyla da çok etkilemişti beni. Şarkı, alışılmışın dışında olmasına rağmen yoğun bir ilişki yaşayan, hala birbirlerine değer verip anlayışlı davransalar da yaşadıkları aşktan bıkmış ve hayal kırıklığı içindeki iki kişinin arasında geçen bir diyalogu anlatıyor. Bu şarkı Melis’in Parallels EP’sinde bulunmuyor ve şarkının kayıt ve yayın sürecinin de kendine özel bir hikayesi var. Şarkı sözleri ve melodisi bir anda aklına geliyor ve kendi yatak odasında kendi imkanlarıyla kaydediyor. Bu şarkı bilgisayarının sabit sürücüsü çöküp silinene kadar da bir prodüktörle çalışmayı düşünmüyormuş. O yüzden elinde kalan tek düzgün kayıt üzerinden oluşturulmuş. Şarkının bu halinin de mükemmel olmasa da kendi içinde bir güzelliği olduğuna inanıyor ki sonuna kadar kendisine katılıyorum.

Love Son Idea’dan sonra beni en çok etkileyen şarkıları da Flower ve Holding Hands. Özellikle Flower’da yavaş yavaş yükselen müzikle Melis’in duygu dolu sesi çok güzel bir bütünlük sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s