İngiliz Kahramanlık(!) Hikayesi, Belgesel Değil: DUNKIRK

Christopher Nolan’ın uzun zamandır beklenen ve 2. Dünya Savaşının da en önemli dönüm noktalarından biri olan Dunkirk geçtiğimiz Cuma vizyona girdi. Film, başrol oyuncusu, akıcı ve düzenli dialogları olmadan, sinematografi ve kurgusu ile öne çıkıyor.

İngiliz ordusunun 400bin askeri Fransa’nın Dunkerque (Dunkirk) kıyısında sıkışır ve umutsuzca kurtarılmayı bekler. Nazilerin buradaki askerleri rahatça öldürmesi içten bile değilken Hitler’in dur emri ile 48 saatlik bir boşluk oluşur (bu boşluk kurtarma operasyonu için zaman kazandırır) ve denizden gelen destek ile de 338.226 askerin kurtarılır. Geri kalan askerleri akıbetini siz tahmin edin. Olayın tarihteki hikayesi en kısa özeti ile bu şekilde.

Filme gelirsek askeri bir kahramanlık hikayesi değil de halkın kahramanlığı hikayesi var diyebiliriz. Zaten İngiliz bir yönetmenin, hele ki 2. Dünya Savaşını kazandıran olaylardan biri olmasının da etkisiyle belgesel vari bir film çekmesi beklenemezdi. Düşününce de 2. Dünya Savaşının en ağır dramı olabilecek ve sinematografi açısından muazzam fırsatları veren Dunkirk Tahliyesini çok iyi değerlendirmiş Nolan Reis. Savaş esnasındaki korkuyu, çaresizliği ve savaşın havasını tüm çıplaklığı ile veriyor. Görüntü yönetmenliği muazzam. Kurgu ve senaryo o anki zavallılığı ve gerilimi inanılmaz veriyor. Dialogun az olması ile de tabi ki müzikler önem kazanıyor ve o noktada da Hans Zimmer devreye giriyor. İsmi yazınca gerisini söylemeye gerek yok.

Bir diğer ayrıntı: 2. Dünya Savaşı filmi çekip hiç Nazi askeri göstermemek de ayrı bir detay. Tabi ki bir iki sahnede var ama figüran boyutunda. Bunu da başarmak ayrı bir kurgu yeteneği ister.

Nedense Nolan’ın Dunkirk’ünü izlerken hep Joe Wright’ın Atonement filminde çok daha farklı resmettiği sahil sahnesi aklımdan çıkmadı. Nolan ne kadar oradaki askerlerin yalnızlığını en minimal şekilde anlatmaya çalışsa da Joe Wright’ın yorumu çok farklı şekilde efsane bir 5 dakikalık tek plan çekim ve ona eşlik eden çok iyi müziğiyle zamanında aklımı almıştı. Yeri gelmişken hatırlatmak da fayda var.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s