Özledim ya seni Budapeşte…

Processed with VSCO with f3 preset

Liberty Bridge

Gittiğim yerlere bir daha bir daha gitmek gibi bir adetim yok ama yeniden gitmeyi istemek gibi bir adetim var. Gidebilitor musun diye sorarsanız, tabi ki hayır. Ama nedense bu aralar Budapeşte’ye yeniden gitmek gibi bir hevesim var. Öyle ahım şahım bir yer de değil, hatta geçen sene buradan Viyana’ya trenle geçerken ülkeler arasındaki farkı da gözle görebiliyor olmanıza rağmen yeniden gidesim var. Muhtemelen Szimpla Kert’in olağanüstü atmosterinden. Zaten şu an gitsem her akşamımı orada geçirebilirim. Klasik bilgileri vermek yerine yerin atmosferini anlatabilsem keşke. İçeri de her türlü mutlu oluyorsunuz, ortam sizi buna itiyor. Kimse kimseyi darlamıyor, canlı müzik isterseniz bunun için bir alan var. Dekorasyon efsane ötesi, her yeri incelemek istiyor insanın canı. Acayip bir yer ya…

IMG_2610.JPG

Szimpla Kert

Şehrin değişik bir büyüsü var. Misal Viyana öyle değil, beni orada çeken başka şeyler var. Onla ilgili de yazmak lazım bir ara. Budapeşte’nin o eski havasından olabilir. Tuna nehrinden bile olabilir. Sakin, rahat bir şehir. Hiç anlamadığım bir dile rağmen uyum sağlayabiliyorsunuz insanlara. Ucuzluk da cabası. İkinci elciler de. İkinci el diye okunuyor ama sıfır diye satın alınıyor. Tek sorunu schengen. Hoş tabi bu Avrupa Birliği muhabbetine bu seviyeye de çıkmış olabilirler, çünkü ülke fakir. O kadar gereksiz meslek var ki varlığına anlam veremiyorum.

Kaldığımız yer de çok iyiydi. Corvin meydanında, daha çok öğrencilerin olduğu Sun Resort Apartments. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine buraya yöneldik ve kendisine de çok teşekkür ettim. Corvin avm var dibinde. Avm’de Cropp adında bir Polonya markası var. Daha çok gençlere yönelik bir marka ama ben çok beğendim. Budapeşte’de bir tane dükkanları var onu da bulmuşum. Acayip sevdim diyebilirim. Hatta hanım iş için Polonya’ya giderken sipariş bile verdiydim. Yolunuz düşerse uğrayın derim.

87CFF2C8-C871-4226-91FB-6DDBA1E4257A.JPG

Spiler

Bir de Szimpla Kert’e giderken Kiraly caddesi diyeceğim ama daha çok sokak denebilir, onu kesen pasaj dicem ama daha çok ara sokak gibi bir yerde bir sürü mekan var. Benzetme yapamıyorum bizde öyle ortam yok. Biz çok beğendik ve eğlendik açıkçası. Spiler favori mekanımız oldu ara sokakta. Ayrıca noddle yapan bir yer vardı, o da güzeldi.

Detaya inmeden özlem gidererek yazmak istedim, herhangi bir sorunu olursa özelden yazın, yardımcı olayım.

Not: Fotoğraflar bana ait, sağda solda kullanmayın, kullanacaksanız haber verin :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s