Yıl sonu kapaması: Star Wars

2000px-Star_Wars_Logo.svg

Malum wordpress her yıl sonu size istatistiklerinizi içeren bir rapor gönderir. Açıkçası gelen rapordan utandım o yüzden yıl sonu yazısı yazayım, bu yıl ki dokuzuncu yazı olsun dedim.

Star Wars’a geç olsun güç olmasın, imax’de izleyelim diye kendimi de spoilerlardan uzak tutarak 10 günlük rötarla gittim. Böyle çılgınlar gibi hayranı olduğum şeylerden çok uzun süre ayrı kalınca bir beklentim olmuyor açıkçası. Kendimi frenleyip beklentiyi minimum seviyede tutuyorum ki hayal kırıklığına uğramayayım. Nitekim de açıkçası ben filmden çok memnun kaldım. Klasik Star Wars yeni üçleme başlangıcı ile yine karşı karşıyayız. Malum güçteki denge üçlemelerde de bir şekilde sağlanıyor. Tutan şeyi devamlı sunmak da sıkıntı yok çünkü bu klasik başka türlü bir film değil, Star Wars. Bakınız Hobbit nasıl patladı…

Bana yapılmasını istemediğim şeyi bende yapmak istemediğimden filmdeki bazı anlardan bahsetmek veya yorum yapmak istemiyorum ki halen görememiş olan varsa onlardan küfür yemiyim. Ama şunu söyleyebilirim ki film başlarken baya duygulandım. Daha önce Hobbit için demiştim ama asıl buymuş eski bir dosta kavuşmak. Yaşım gereği 77 yapımı filmi ve sonrasını zamanında vizyonda vs. izleyemedim. Önce televizyonda daha sonra efektlerinin yenilenmiş halleri ile 90’lı yıllarda sinemada izlemiştim. Onun evreninin hayalinde ve büyüsünde büyümüş olunca ve bunca yıl sonra yeniden görünce (11 yıl önceki seri nedense ilki kadar sarmamıştı) ayrı bir duygulandım. Çünkü bunda filmin ilk kahramanları Han Solo ve Chewbacca’nın (Revenge Of The Sith’te 10 sn. görünüyor diye belirtmedim) Millenium Falcon’a yeniden girişini, BB-8’in üstü örtülü olmasına rağmen muhtemelen herkesin anladığı R2-D2’nun yanına gitmesi, Leia’nın ve Luke’un ilk belirdiği anların ruhu başka farklıydı. Açıkçası mottomun R2-D2’nun askerleyiz olması yüzünden onu görünce ayrı mutlu oluyorum. Ne kadar sevimli de olsa BB-8 asla bir R2-D2 olamaz.

Filmde cast seçimi Kylo Ren dışında gayet memnun ediciydi. Arkadaş Han Solo ve Leia’ya benzeyen biri olaydı daha iyi olurdu sanki. Maskeli karizma, maskeyi çıkarınca “ee bu muydu yani?” dedirtiyor arkadaş. Bir de bu filmde hatırladığım kadarıyla daha öncekilerde hiç olmayan bir şey oldu. Jedi veya Jedi potansiyeli olmayan biri ilk defa ışın kılıcı kullandı. Açıkçası ben bundan biraz rahatsız oldum ama kısa ve anlık durum diye çok batmadı gözüme. Bu bir başlangıç ise ileri de buna benzer şeyler görebilir miyiz emin olamadım. Hoş Klon Savaşları animesinin tamamını izlemediğim için de emin olamıyorum fakat çok farklı bir durum olunca yadırgamadım değil. Bir de Rey’i Keira Knightley’a bir tek ben mi benzettim?

Son olarak filme iki kere gittim, ikisinden de aynı hazı ve mutluluğu aldım. Bence seviyorsanız zaten gitmişsinizdir de temkinli olanlar için kaçırmayın derim. Dediğim gibi Star Wars’ın bu üçlemesi, Hobbit’ten daha da eski ve iyi dosta kavuşmak gibi…

Yeni yılda her şey dilediğiniz gibi olsun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s