Hiç izlemediysen, şimdi hiç izleme

Son haftalarda iyice boku çıkan olay hakkında benim de bir çift lafım olsun istedim. Bazı arkadaşlar önceki filmleri hiç izlemedim, şimdi izlesem… diye cümleye başlayınca izlemeyin diyorum. Artık 2016 yılı geldi, o yüzden izlemeyin. 1977 yılında daha aya kadar gidebilmiş bir bilgi varken, adam galaksiler arası gezegenler, ırklar hayal edip, sana bunu sunmuş. Her şeyi geçtim en sevilen kötü karakteri yaratmış. Hani konu sığ hafta sonu filmi modunda değil, baya derin hikayelere sahip. Sen bu filmi 2016’da izlersen seni zerre tatmin etmez, etmediği gibi de 5. sınır bilim kurgu filmi dersin. 90’larda izleyecektin ki etkilenip, seni aynı yerlere götürsün. Adam bilimsel olarak açıklayarak galaksiler arasında seyahat edip, aklının alamayacağı şeyleri anlatmış (Interstellar), sen 77 yılında yapılmış filmden etkilenmedim diyorsun. Etkilenmezsin işte bu sebepten. Artık hayalgücü uçmuş gitmiş, asıl olay onu 77 yılında kurgulayıp, çekmek.

Bir de olayın başka açısı var: İlk çekilen seriyi izlenmesi gereken zamanda izledikten sonra, üstüne 1-2-3’ü izleyince kafanda bir çok şey oturuyor, üstüne merak ettiklerinin yanıtını alıyorsun. Şimdi hepsini sırayla izlersen de, çekim sırasına izlesen de bu heyecanı ve anlamı vermez.

O zamanlar izlemeyenlere bir tepki değil bunlar, yanlış anlaşılmasın, sadece bilgilendirme. İlgi meselesi sonuçta. Seveni olur, sevmeyeni olur. Tek düşüncem o zaman izlemediysen, şimdi hiç izleme.

Bizim şimdiki nesilden şanslı olmamız muhtemelen Star Wars ile büyümemizdir, ama şimdiki çocukların şansı da pazarlama ve üretimin seviyesinin çok yüksek olmasıdır. Elimde bir kaç tane 5-7 cm’lik figürle keyif alırken, şimdiki çocuklar kıyafetleri giyebiliyor :)

Son olarak da George Lucas’ın vasiyeti kesinlikle bu serinin remake’inin yapılmaması üzerine olmalı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s