1900’larda hasta olmak: The Knick

the-knick-s1-key-art

Senenin en çarpıcı dizilerinden biri sinemanın, diziye kayma modası sayesinde Steven Soderberg yönetiminde Clive Owen’ın başrolünde olduğu The Knick.

Dizinin merkezinde 1900 yılların başında New York’taki Knickerbocker Hastanesi var. Anlaşılacağı gibi hastanenin kısaltması “Knick”. Dizi, bize resmen o yıllarda iyi ki yaşamamışsınız, yoksa ilk ciddi hastalıkta öbür dünya yolları taştan diyor. Zaten ilk bölümden sezeryanın daha denendiğini ve çözümlenme sürecinde kaç annenin çocuğu ile öldüğünü görüyorsunuz. Başhekim sırf bu durum yüzünden intihar etmesi ve Clive Owen’ın nam-ı değer Dr. John W. Thackery’in başhekim oluşu ile dizi başlıyor. Bu hastalık dertlerine ek bir de Amerika’nın siyah/beyaz kavgalarının olduğu dönem olması ile de ayrı dertler mevcut. Hastane yönetimi başhekim yardımcısını İngiltere’de eğitim görmüş olan zenci doktor Dr. Algernon Edwards (André Holland) olarak belirleyince durum iyice karışık hale dönüşüyor. Dizinin neredeyse yarısında dışlanan Dr. Edwards,hastane bodrumunda herkesten gizli kendi imkanları ile mucize yaratırken, diğer yarısında Dr. Thackery tarafından sayılmasına rağmen hastaların bana dokunması ile uğraşıyor. Dizi sadece hastane ve hastalık ortamının kötülüğü kadar bu tip sosyal zorlukları da gözler önüne seriyor.

Burada bazı detayları da öğreniyoruz. Misal kokainin ilaç olarak kullanılmasına ek olarak lokal anestezi için de kullanılıyor olması. Kan gruplarının o dönemde bilinmediği ve bu keşfin ne kadar büyük ve önemli bir şey olduğunu gibi. Ameliyat esnasında fazla kanı dışarı atmak için el yordamıyla kullanılan pompa yerine otomatik cihaz üretilince ki şok da efsane. Ama bence en bombası kokaini vücuttan atmak ve hastanın bağımlılıktan kurtulması için Bayer’in geliştirdiği eroinin hastaya enjekte edilmesi.

Bu hikayelere ek olarak bir de kişisel hikayelerle daha güzel bir hal alıyor dizi. Dizideki ana karakterlerin hemen hemen hepsinin bir bağımlılığı veya dengesizliği var. Hikaye bu şekilde daha da zenginleşiyor. Bir de üstüne çok iyi görüntü yönetmenliği ile de çok izlenesi bir hale geliyor The Knick.

Normalde bir sezonluk bir dizi diye biliyordum, fakat bugün ikinci sezonu olacağını da öğrenerek mutlu oldum. Cinemax’a teşekkür mü etmek lazım?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s