Carl Sagan ve Cosmos

cosmos-a-space-time-odyssey-531e83340baf3Bu sezonun güzel belgesellerinden biri Cosmos: A SpaceTime Odyssey idi. Galaksiyi, evreni, bilimsel tarihimizi anlatan bu dizi aslında bir remake. 1980 yılında Carl Sagan’ın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği bu belgeseli ona hayran olan Neil deGrasse Tyso, yeniden yapımcılığını üstlenerek yeni bir seri olarak bizlere sundu.

Benim için belgeselin en alıcı bölümü 12., küresel ısınmanın ele alındığı bölümdü. Neden, sonuç ve nasıl önlem alabilirizi inanılmaz anlatmışlar. Üstüne 13. ve final bölümünde, 1980’deki belgeselin finalinde bulunan Carl Saga’nın konuşması verilmiş. İşte bu çok etkileyici kısmı sizinle paylaşmak istedim.

Carl Sagan Voyager’ın görüntüleme ekibinin üyesiydi ve Voyager’ın son bir fotoğraf çekmesi onun fikriydi. En son bir nesil öncesinde, Apollo’nun Ay’a son uçuşunda bir astronot tüm Dünya’nın fotoğrafını çekmişti: Sınırları olmayan bir dünya olarak gezegenimiz Bu yeni bir anlayışın ikonu haline geldi. Carl bu süreçteki bir sonraki aşamanın ne olacağını anladı. NASA’yı, uzay gemisi Neptün’ün ötesine geçtiğinde Voyager’ın kamerasını evimize doğru son bir bakış için Dünya yönünde ters döndürmeye ikna etti. Kendi deyimiyle, “soluk mavi noktaya.”

“İşte orada. Orası evimiz. Bizler oradayız. Sevdiğiniz herkes, tanıdığınız herkes duyduğunuz herkes, gelmiş geçmiş tüm insanlık hayatlarını orada yaşadı. Bütün neşe ve kederlerimiz kendinden emin binlerce din, ideoloji ve ekonomik doktrin bütün avcı ve toplayıcılar bütün kahramanlar ve korkaklar bütün uygarlık kuran ve yıkanlar bütün krallar ve köylüler bütün aşık çiftler bütün anne ve babalar, umut dolu çocuklar mucitler ve gezginler bütün ahlak öğretmenleri, bütün yozlaşmış politikacılar bütün süperstarlar, bütün büyük liderler türümüzün tarihindeki tüm azizler ve günahkarlar burada günışığına asılı bu toz zerresi üzerinde yaşadılar. Dünya, muazzam kozmik alanda küçük bir sahnedir. Tüm o generaller ve hükümdarlar tarafından şeref ve zafer içinde dönemlerinin efendileri olmak için döktükleri kan ırmaklarını düşünün yalnızca küçük bir noktanın, bir bölümünde. Bu küçük pikselin bir köşesinde yaşayan sakinlerin diğer bir köşenin farkları zorlukla ayırt edilebilen sakinlerine yaptıkları bitmek bilmeyen zorbalıkları düşünün. Yanlış anladıkları ne çok şey vardı birbirilerini öldürmeye ne kadar da hevesliydiler nefretleri ne kadar da ateşliydi. Afra tafralarımızın hayali benmerkezciliğimizin ve evrende ayrıcalıklı olduğumuza dair yanılgımızın boyunun ölçüsü bu soluk ışıklı nokta tarafından alındı. Gezegenimiz onu saran devasa kozmik karanlıkta yapayalnız bir noktadır. Bütün bu karanlık ve enginlik arasında bizi kendimizden korumak için başka bir yerden yardım geleceğine dair hiçbir iz yoktur. Dünya, şimdilik bildirimiz tek yaşam barınağı. En azından yakın gelecekte türümüzün göç edebileceği başka bir yer yok. Evet, ziyaret edebiliriz Ama yerleşmek? Henüz değil. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin Dünya, bu zamanda ayakta kalabildiğimiz tek yerdir. Gökbilimin insanı mütevazi yaptığı ve karakter geliştirdiği söylenir. İnsan kibrinin ahmaklığını uzaktaki bu görüntüden daha iyi vurgulayan bir şey yok gibi. Bana göre bu görüntü birbirimize nezaketle yaklaşma ve bu soluk mavi noktayı koruma ve gözetme sorumluluğumuza vurgu yapar. Şimdiysse dek bildiğimiz tek yuvayı.”
Carl Sagan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s