Paris’te alternetif eğlence parkı: Parc Asterix

Park-Asterix

Paris denince akla gelen ilk simgelerden biridir Disneyland. Ünlü Mickey Mouse, Goofy, Donald Duck ve diğerlerinin mekanı Disneyland’a çok güzel bir alternatif var Paris’te: Parc Asterix (GeziVia sitesine hazırladığım yazıdır)

parc-asterix-map

Disneyland’a gitmiş veya “çok çocukça yea”(!) diye düşünenler için Parc Asterix çok güzel bir alternatiftir. Parkın teması adı üzerinde Asterix ve hikayeleri üzerine kurulmuş. Parkta altı konsept var; Mısır, Roma İmparatorluğu, Galya, Vikingler, Antik Yunan Çağı ve Zamanda Yolculuk.Parkın içindeki eğlence aletleri ise Disneyland’a göre daha extremendir.  Şanslıysanız içeride Romalıların skeçlerine de denk gelebilirsiniz.

parc-asterix-l-egypte-et-oziris

Şiddetle tavsiye edebileceğim atraksiyonların başında iki sene önce açılan Oziris var. Bu adrenalin patlamasını en önde yaşamanızı şiddetle öneririm (En ön için ayrı bir sıra oluyor). Klasik roller coasterların tam tersine raylar üstünüzde ve ayaklarınız havada asılı kalıyor. Taklalar, burgulardan öte sisin içine bilinmeze girdiğiniz tünel muazzam.

parc-asterix-goudurix

Bunun dışında bir diğer rollercoaster önerisi Goudurix. Tabi ki Oziris’ten sonra hafif gelecek atraksiyonun da en önü için ayrı bir sıra var. Normal roller coaster sınıfında olan Goudurix’te en acımasız kısım üç burgunun üst üste geçildiği nokta. Korkutucu gelmesin, inanın çok rahatlıyorsunuz.

Oziris ve Goudurix dışında tam 30 tane farklı atraksiyon mevcut parkta. Benim önerebileceklerim ise şunlar: Le Grand Splash, Tonnerre de Zeus, Le Défi de César ve La Trace du Hourra.

Etkinliklerden de her ne kadar taraftarı olmasak da Yunus şovu gerçekten başarılı. İnteraktif bir şov olan La Légion Recrute‘yi de izlemenizi tavsiye ederim.

White Tour BusParc Asterix, Paris’in 30 km kuzeyinde kalıyor. Araba ile gitmek dışında Carrousel du Louvre’dan direkt parka giden otobüse (shuttle) binebilirsiniz. Otobüs sabah 9:00’da Paris’ten parka gitmek için kalkıyor. Paris’e dönüş için de parktan akşam 18:30’da kalkıyor. Son ve en çok tercih edilen gidiş ise metro ile Paris-CDG Havalimanı’na (Terminal 1-3 istikametine giden tren ile)  gidip, oradan parka giden otobüslere binmek. Trenden indikten sonra bir üst katta Parc Asterix’in gişesi buluyor. Oradan park biletinizi de alabilirsiniz. Sonrasında sizi otobüslere yönlendiriyorlar. Sabah 9:00’dan akşam 21:30’a kadar her yarım saatte bir otobüs kalkıyor.

Asterix ve extreme ortamları sevenlere şiddetle tavsiye ederim. Daha önce Paris’e ve Disneyland’a gitmiş kişiler içinde çok güzel bir alternatif Parc Asterix.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s