Ender’in Oyunu

endersgameKitapçılarda bilim kurgu raflarında her zaman görüp, bir türlü alamadığım kitaptı kendisi. Geçenlerde filmi çıkınca üzerine atlayıp izledik. Kitabı okumayınca film gayet güzel. Tabi kitaba başladıktan sonra bir kez daha izleyince daha ilk 40 sayfada ne kadar farkı olduğunu gördüm.

Kitapları filme çevirirken ki özellikle fantezi, bilim kurgu ve çizgi romanları sinemaya uyarlarken inanılmaz eksiltiyor ve değiştiriyorlar. Tabi ki her şeyi filme koyamazlar lakin üç yıllık eğitim sürecini de üç aymış gibi göstermezsin. Ya da bunu bir şekilde ifade edersin. Dinin yasaklandığını da en başta not olarak verebilirsin gibi ufak ama önemli detayları atlamamalısın. Çok iyi niyetliyiz belki ama filmi iki saatin üzerine çıkarınca ne kaybedebilirler? Sonuçta ismi Ender’in Oyunu ama kardeşlerinin dünyada yapmaya devam ettikleri ve zaferden sonrası dünyada neler olduğu da önemli. Film sadece Ender’e odaklanmış.

Kitap ise çok güzel. Sürükleyici ve dünyası çok başarılı. Bana göre tek sorunu zaman kavramını bir dengesi yok. Yani çok hızlı ve detaysız yıllar geçebiliyor. Buna karşılık iki gün sayfalarca sürebiliyor.

Genç beyinlere güvenme ve ileri görüşlülüğü inanılmaz Orson Scott Card’ın. Yalnız bütün kitap veya film boyunca bir an bile ağaç yaşken eğilir sözünün geçmemesi de enteresan :)

Bence önce filmi izleyin, sonra kitabı okuyun. Diğer türlü moral bozucu olmasın sizin için. Benim açımdan da kötü olan okuma sıramın bu kitap yüzünden değişmiş olması. Çünkü serinin daha 5-6 kitabı daha var. Hepsi Enderle ilgili değil, fakat yan karakterler de çok ilgi çekici olduğu için okumaya değer.

Bu arada Ender ismi nereden geliyor diye merak ediyor insan. Sebebi ablasının Andrew Wiggan ismindeki kahramanımıza sanırsam daha kolay geliyor diye Ender demesinden dolayı

Ender’i Hugo’dan tanıdığımız sevimli(!) çocuğumuz Asa Butterfield oynuyor. Ayrıca Harrison Ford ve Ben Kingsley de bonusları.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s