James Balog ve Buzulların Erimesinin Kanıtı

JamesBalog_with_cameras

Amerikalı fotoğrafçı James Balog‘ın buzulların erimesiyle ilgili muazzam çalışmaları var. Küresel ısınma var mı? ya da buzulların erimesi saçmalık diyen bir çok insanın da
yüzüne vurmak için büyük bir projeye kalkışıyor. Ben de Chasing Ice filmini izleyene kadar haberdar değildim bu projeden.

Alaska, Grönland, İzlanda ve Rocky Dağlarına time-lapse (zaman atlamalı) fotoğraf çekmek için toplamda 33 adet fotoğraf makinesi yerleştiriyorlar. Güneş enerjisi ile çalışması sağlanan ve her saat başı fotoğraf çekebilmesi içinde bir bilgisayar üretiyorlar. İlk aşamada doğa koşulları yüzünden başarılı olamasalarda National Geographic ekibinden destek alarak işlemciyi yeniliyorlar ve hem TED’de hem de filmde gördüğümüz time-lapse fotoğrafları çekebiliyorlar.

Filmdeki görüntüler inanılmaz olmasına karşın gördüğümüz görüntülerde çok karamsar. Hem mini animasyonlar hem de benzetmelerle anlatımlar var. Özellikle Manhattan’dan daha büyük bir buzulun sadece 75 dakika içinde yok olması baya korkutucu. Çekilen fotoğraflarda ve oluşturulan videolarda ebatlar hakkında pek fikriniz olmuyor. Fakat örnekler inanılmaz. Misal 1984’ten 2009’a kadar olan süredeki bir sürede Eiffel Kulesi’nden daha yüksek bir buzul çekilmesi…

Yaklaşık 2007’den beri görüntüleri toplayıp, bunlarla ilgili filmler yapıyorlar ekipçe. Son 100 yılda gerçekleşen erimenin kat be katının son 5-7 yılda gerçekleştiğini kanıtlıyorlar. Bir yandan da bunun önlemlerini almaya çalıştırıyorlar. Günümüz dünyasında bu ne kadar olabilir bilinmez ama yaptıkları çalışmaların boşa gitmemesi gerekiyor. 2009’da gerçekleştirdiği TED konuşmasını ve üzerine de Chasing Ice belgeselini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

James Balog ve Buzulların Erimesinin Kanıtı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s