Sert!

tel icinBu sefer sert olacak. Düşünceler neyse ağızdan çıkan o şeklinde. Örnek mi? Çok uzaklara gitmeyelim. Metrobüs’ün Zincirlikuyu durağı akşamları çok kalabalık oluyor. Bunu zaten herkes biliyor. Evet o durak akşamları insanları kaldırmıyor. Peki vatandaş ne yapıyor? Ben bunu sorgularım. Kendini çok akıllı gören ki kendileri beyinsiz, gerizekalıdan başka bir şey değiller, yola taşıp bir sürü insanın önüne geçiyorlar. Haliyle yanaşamayan metrobüs de yoldan adam topluyor resmen. Bu devamlı böyle olunca kimse durağın yerine, kaldırama, diğer metrobüslerin nereden geçtiğini umursamadan yollara taşıyor. Sonrası belli, kaos. Bunu da düzenlemek, düzeltmek için kimse yok piyasada. 2-3 adam toplanınca sokakta polis salmasını bilirler üstlerine. Normal gündelik hayatımızda düzene girmesi gereken yer için hiç bir önlem alınmıyor.

Türkiye’deki nüfus dağılımı dünyadaki en saçma ve kötü olanıdır tahminen. 70 milyonluk ülkenin 15 milyonu (bence bu rahat 20 milyon) tek bir şehirde. Koskoca ülkeye bu nüfusu yayamayıp, tam tersine hala İstanbul’a çekmek kadar kötü bir strateji olamaz. Sonunda işte orada yaşayan vatandaş hiç bir kurala uymaz, sadece kendi bildiğini yapar ve yozlaşır. İçinde ne sevgi ne saygı kalır. Metrobüste hamile kadına yer vermeyen kadınlar örneği. Bu kadar yozlaştık işte biz. Hamile bir kadına veya ama bir insana otobüste yer vermeyecek kadar. Bir yerden alışveriş yaparken önünde sırada bekleyenlere saygı göstermeyip, direk istediğini söyleyecek kadar. Buna tepki göstereni ya sallamayacak ya da onunla kavga edecek kadar.

Trafik kurallarına uymayıp yüzlerce kişiyi aptal yerine koymak bunlardan biri mesela. İyice çığırından çıktı gidiyor. Trafik kurallarına uyunca koyun olmuyorsun, düzen için gerekli kurala uyuyorsun. Ama onun yerine bir şekilde milletin önüne geçerek kendini uyanık sanan gerizekalılar piyasada dolu. Elini nereye atsan çıkıyorlar.

Bir de Nispetiye Caddesi var. Meşhur hani, “elit” diye hitap edilen yerlerden. Hep denen bir şey var; ya turistler neden hep Eminönü’ne filan gidiyor da böyle yerlere gitmiyor diye. Hiç gitmesinler oralara, hep Eminönü’ne filan gitsinler. Çok net. En azından kaldırımdan yürüyebilecek. Nispetiye Caddesi’nde yürüyecek yer yok. Restoranların valeleri sağ olsun dağ gibi jiplere kadar her arabayı kaldırımlara koyduğu için yürüyecek yer yok. O kadar “elit” mekanlar işte. En acısı buna mani olan ve düzeni sağlayan kimsenin olmayışı. İşte en acısı bu. Günlük hayatı insanlar için kolaylaştıracak ve bu tip düzeni sağlayacak kişiler maalesef ki başka şeylerle meşgul. Bunları yapınca herhalde görevlerini yapmış olmuyorlar.

“Rahatladın mı?” dersen, hayır rahatlamadım derim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s