İlk bakışta iOS 7

ios7

Dün, bütün gün iOS7’yi bekledik ve akşamında da Türkiye sınırlarından indirilebilir oldu. Bu kadar büyük değişiklikler haliyle büyük ilgiye neden oldu. Sunucuların yoğunluğu kaldıramaması yüzünden de pek sağlıklı bir güncelleme olamadı. Saat 19.30 gibi güncellemeye çalıştım lakin kopmalar veya 3-5 saat kaldı demeleri yüzünden akşam yatarken bile devam ediyordu. Pes ettim ve sabah resmen yeni bir telefona sahip oldum.

Videoda gördüklerimiz ile kullanmaya başladığımız arasında haliyle farklar var. İlk izlenim olarak rahatlıkla beğendiğimi söyleyebilirim. Daha önce de dediğim gibi 3b görüntüden 2b’ye sadeleştirilmiş bir geçiş mantıklı olmuş. Ayrıca MacBook, iMac ve iPhone gibi ürünlere yakışacak arayüz kesinlikle bu şekilde olmalıydı en başından beri. Bunu tamamen arayüz için diyorum: iOS 7’nin tek sorunu siyah iPhoneler için pek uygun olmaması. Yani yeni çıkan 5c renki ve beyaz modelleri ile çok daha güzel görünür. Siyah olanlarda aynı hava oluşmuyor.

İkonlardan başlarsak, genel olarak eskilere göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Alttan çıkan yeni ayar penceresi de çok iyi olmuş. Fener, hesap makinesi ve saat için yapılan kısa yollar zekice. Safari’deki sayfalama mantığı da gayet güzel olmuş. Uygulama kapattığımız kısımda da uygulama kapatma mantığı değişmiş. Artık “x” ile değil direk yukarı iterek sonlandırıyoruz.

Bunların dışında eskiden bir klasöre 16 uygulama sığıyordu. Şimdi sınırsız olmuş ama dokuzar dokuzar grupluyor ve klasör içinde sayfalama yapıyor. Yapmayaydı iyiydi.

Arama ekranın yeri tamamen değişti. Eskiden ilk menü ekranının solundayken şimdi her sayfanın üstünde kendine yer bulmuş. Sağa sola iter gibi aşağı çekerseniz sayfayı direk arama kısmısı beliriyor ekranda.

En güzel ama önemsiz değişikliklerden biri de sonunda adam gibi melodi eklemeleri olmuş. Saçma sapan tiz, gıcık sesler dışında artık çok daha yumuşak ve melodik, hoş sesler eklenmiş. Neredeyse boş yok diyebileceğim kadar iyiler. Aynı şeyi yeni arka fon görselleri içinde söyleyebiliriz.

Bir diğer şimdiye kadar nasıl yapılmaz değişikliği ise medya dosyalarının ayrıştırılamsı. Artık videoların ayrıca görüntülenebildiği bir klasör var fotoğraflar klasöründe. Bu kadar basit şeylerin bu kadar geç yapılması biraz üzücü. Kamerada da sanırsam polaroid mantığı için eklenmiş kare çekim modu var yeni olarak. Ya da düşünmek dahi istemediğim Instagram’a rakip olma mantığı ile yapılmış bir şey. Çünkü telefondan da foto filtreleri ekleyebiliyoruz.

Şu ana kadar bir çok uygulama iOS 7 uyumluluk güncellemesi çıkardı. Bunlardan sadece WordPress yeni arayüze kendini ikon değiştirerek adapte etmiş.

Genel olarak “olmuş” dediğimiz bir güncelleme ve değişiklik diyebilirim. Bana sorarsanız sarj sorununu da bir miktar çözmüşler. Yani şu ana kadar telefonu şarj etmem gerekirken hala %40 civarında olması memnun edici bir durum diyebilirim.

Ekleme (20 Eylül 2013): Dün bir kaç yeni olayla daha karşılaştım. İkisinin de acilen düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Birincisi mesajlaşırken ki frame atlama olayı. Gönderdiğim mesaj resmen takıla takıla beliriyor. Bir de yeni iTunes olmadan telefona bağlanamıyorsunuz bilgisayarınızdan. iTunes’u güncelledikten sonra da manuel olarak şarkı atılamıyor içine…

Bunların dışında 4s’lere de panoramik fotoğraf çekme özelliği gelmiş. Airdrop ise sadece 5, 5s ve 5c’de mevcut.

İlk bakışta iOS 7” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s