7. nesil iPod Nano incelemesi

Zamanında eşime hediye aldığım 6. nesil iPod Nano’nun bir şekilde ortadan kaybolması üzerine, bir şekilde yenisini aldık. Yeni nesil çıktığı için haliyle mecburen 7. nesili almak zorunda kaldık.

ipodnano6

Aleti ilk gördüğümde baya şaşırdım. Çünkü iPod Nano her modelinde ufalan bir üründü. 6. nesil gerçekten en ideal küçüklüğe ulaşmıştı. 3.5-4 cm kadar bir yüksekliği, 3.5 cm kadar bir genişliğe ve 6.5-7 mm kadar bir derinliğe sahipti. Ekranda dört ikon görünebiliyordu. Arkasında kıskaç vardı ki bir yerlere takabilesiniz diye. Ayrıca üstünde bir tuş kilidi (klasik tabir ile) mevcuttu ve dokunmatik olması dışında da ses için fiziksel bir tuş vardı. O da tuş değil slaydırdı aslında. Fiyatını şu an net hatırlamıyorum ama klasik Apple stratejisini düşünürsek yeni çıkan modelle aynıdır. 130-150 dolar civarı bir şey.

ipodnano77. nesil elime geçtiğinde baya şaşırdım. İnternette gördüğünüz ile aynı olmuyor. Cihaz resmen iki katı uzamış. Daha incelmiş ve hafiflemiş lakin uzamış. Ekran kalitesini baya geliştirdikleri için izlenen videolar bir anlam kazansın diye bu yapılmış. Ama ne yaparlarsa yapsınlar o ufacık ekranda videolar ne kadar rahat izlenir burası meçhul. Dokumatik özelliği dışında sol kenarında ses ayarlama ve oynat/durdur tuşu var. Aslında tek tuş da yukarısı, aşağısı ve ortası işlevselliği sağlıyor. Bunun dışında klasik apple cihazlarındaki alt orta tuşu mevcut. Bir de sol tepesinde kitleme tuşu var. Şimdi buraya dikkat. Bu kitleme tuşuna basıp ekranı karartıyorsunuz ama alttaki yuvarlak tuşa basıp ekrana geri dönebiliyorsunuz. Burasını ben de tam anlamadım. Ayrıca şarkıyı durdurup, kitleme tuşuna bastığınızda tam anlamıyla durmuyor. Yani şarj yemeye devam ediyor ve bir gün sonra pili tamamen bitebiliyor. İlla basılı tutup tam kapatmanız gerekiyor. Bu kısım pek hoşuma gitmedi diyebilirim. Unuttuğunuz anda patlama ihtimaliniz var.

iPhone 5’lerle tanıştığımız yeni nesil şarj girişi iPod Nanolarda da mevcut. 1.5 saatte %80’e kadar şarj olabileceğini iddia ediyor cihaz ki baya hızlı olduğunu bende fark ettim. İlk başlarda fazladan yükleme yapıp sizi bir süreliğine kurtarıyor. Tam şarj olma süresi yaklaşık üç saat.

kulaklikKulaklığına gelirsek ki işte bu noktada en iyi özelliği başlıyor. Yeni kulaklıklar gerçekten olmuş. Ben iPhone 5 kullaklığı kullanmayıp hala eskisi çalışıyor diye onunla direndiğim için farkına varmamışım lakin yeni kulaklıklar cidden muazzam. Dışarıdaki seslerden tamamen izole oluyorsunuz. Bass ve ses kalitesi ile ses sadece kulağınızın içinde kalıyor. Eski kulaklıkları hiç iyi olmayan bir firma için gerçekten büyük bir gelişim.

Fiyatına gelirsek ülkemizle dışarısı arasındaki çelişkilerin tavan yaptığını görürsünüz. Amerika fiyatı 149 USD. Türkiye’deki resmi dağıtıcı Bilkom’da ise etiket fiyatı 600 TL. Şu an indirim varmış 558 TL’den satılıyor. TeknoSA biraz daha insaflı olaraktan 519 TL fiyat biçmiş. Ben bu kadar araştırmaya dayanabildim açıkçası. Apple Türkiye dükkanları açılınca fiyatlar ne kadar değişecek göreceğiz. Hoş ülkede bu vergi mantığı olduğu sürece her zaman en pahalı ürünleri (genel olarak) biz satın alacağız. Amerika’da 149 USD olan bir ürün Avrupa’da 169 € ise Türkiye’de 189 TL olmaz. Tahminen 400 TL civarı bir fiyat olur. Buna da şükür mü desek?

7. nesil iPod Nano incelemesi” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s