Remzi Ünal Polisiyesi

bir sapka bir tabanca celil okerAskerdeyken çarşı izninde kitap almaya D&R’ye gitmiştim. Celil Oker’in Remzi Ünal’ı ile ilk o gün tanıştım. Bir Şapka Bir Tabanca’nın konusunu beğenip satın aldım. Sonra kitabı ilk açtığımdaki yüz ifadem sanırsam baya komikti. Çünkü kitabın ilk kelimesi “yaşıyordum” tarzında bir şeydi. Yani bir önceki kitabın resmen devamı ya da bir önceki kitabın sonu ile bağlantılıydı. İçimde ukte olmuş okuyamamıştım. Daha sonra İstanbul’a geldiğimde tüm kitaplarına baktım Celil Oker’in. İlk kitabı 1999 yılında yayımlanan Çıplak Ceset idi. Kafaya taktım hepsini alıp okuyacaktım. Liste şu şekilde idi (Aşağıdaki güncel liste lakin anlattığım olay 2009-2010’da gerçekleştiğini belirteyim):

Çıplak Ceset, 1999
Kramponlu Ceset, 1999
Bin Lotluk Ceset, 2000
Rol Çalan Ceset, 2001
Son Ceset, 2004
Bir Şapka Bir Tabanca, 2005
Yenik ve Yalnız, 2010
Beyaz Eldiven Sarı Zarf, 2011 (Kısa hikayeler)
Ateş Etme İstanbul, 2013

Bir şekilde bir kaç kitabı bulmuş almıştım, lakin Rol Çalan Ceset ve Bin Lotluk Ceset kitaplarını internette dahi bulamadıydım. Sonra eldekilere kurban deyip okumaya başladım. İlk iki kitaptan sonra bir iki sene ara vermek zorunda kaldım. Bundan yaklaşık bir ay önce filan yeniden Celil Oker kitaplarına geri döndüm. Bu sefer gittigidiyor ve simurg sayesinde bende olmayan kitapları buldum. Üstüne de yeni çıkan ve bende olmayan Yenik ve Yalnız ile Ateş Etme İstanbul kitaplarını aldım. Bu sabah itibariyle Ateş Etme İstanbul’u da bitirdiğim için uzun süredir yazmak istediğim yazıya başladım.

Kimdir bu Remzi Ünal?

“Remzi Ünal… Şu, Hava Kuvvetleri’nden müstafi, THY’den kovulma, kendine saygısı olan hiç bir ‘frequent flyer’ın adını bile duymadığı sekizinci sınıf charter şirketlerinde bile tutunamayan, sayenizde MS Flight Simulator’ın Cessna’sını bile adam gibi indirmekten aciz eski pilot, ex-kaptan, nevhuzur özel detektif Remzi Ünal”*

Remzi Ünal bu tanımı her kitapta yapar ve her kitapta birazı değişebilir. Son kitabındaki tanımı okumak isteyenler için spoiler vermemek içinde yazmıyorum.

Şu an iş yerimin Etiler’de olması ve Remzi Ünal’ın da oturduğu evin buraya çok yakın olması daha da ilgimi çekti kitaplara. Sanki yolda onu görecekmişim gibi hissediyorum ki buralardan taşındığını öğreniyoruz daha sonra. Keyfi değil mecburiyetten.

Celil Oker’in Remzi Ünal serisi bizden biri. Yabancı değil. Çok içten ve her gün yaşadığımız olayları olanca sıcaklığı ile anlatır. Halk diline hakim, hiç birimizden farkı yok. Olaylar anında kahraman değildir, genelde ilk darbeyi o alır, nadiren de Aikido bilgisi ile kendisini kurtarır. Bekar, yalnız yaşayan, karizmatik ve kadınların ona asılmalarına rağmen klişe sevişme hikayeleri olmayan bir dedektiftir.

Suçluları polise teslim etmek gibi bir derdi yoktur. Polisin, savcıların görevine karışmaz. Müşterisinin istediğini elde etmesini sağlar ki genelde hikayenin başka sonuçlarını da ortaya çıkarır. Pratik zekası ve öz eleştirileri gerçekten muazzamdır. Hele ki şu günün sonundaki herkesin toplanıp olayı sonuçlandığını anlatma biçimi ve son iki kitabında bununla da dalga geçmesi baya hoş. Bütün ipuçlarını size direk sunmaz, sonunda parçalar birleşirken ve o olayı açıklarken öğrenirsiniz. Bunu da çok havalı yapmaz, mütevazi bir şekilde olayları sonlandırır.

Bir Şapka Bir Tabanca ile de “Ceset” kitaplarına ceset ismi vermekten vazgeçip, bunu da kitabında hikayede kendinle hoş bir şekilde dalga geçerek mütevaziliğini de gösteriyor.

Celil Oker kitaplarını yazarken kendini de geliştirmiş. Bu şekilde eleştirmek haddime değil belki, bununla birlikte her geçen kitabın bir öncekine göre daha iyi olduğunu düşünüyorum. Kitaplar gitgide kalınlaşıyor. Bunun sebebi olayların daha uzun sürmesi değil betimlemelerin ve Remzi Ünal’ın duygularını daha çok anlatması. Yaşının ilerlemesi, olaylara bakışı ile de alakalı. Hele ki olayların çözüm toplantılarında artık daha detay duygulara iniyor ve düşüncelerinden, gözlemlerinden daha çok bahsediyor. Aslında kitabın genelinde de gözlemlerinden ve düşüncelerinden daha çok bahsediyor fakat final kısmında bunu daha da çok yapması okuru daha da heyecanlandırıyor. Hadi artık diye hızla işi gücü bırakıp kitabı bitirmek istiyorsunuz.

celil oker ates etme istanbulKitapların arasında en beğendiğim diye bir kitap öne çıkmadı, hepsini büyük zevk ve heyecanla okudum. Ateş Etme İstanbul’da kendini İstanbulla bir dost olarak görüşü ve kendisinin aslında hepimizin İstanbulla olan ilişkisini çok güzel anlatışı muazzam. Bunun dışında Rol Çalan Ceset ve Bir Şapka Bir Tabanca bir adım öne çıkabilir. Yenik ve Yalnız ise aralarında en vasatı geldi bana. Vasat dediğim iyinin kötüsü gibi düşünün. O kadar güzel kitaplardan sonra insan hep daha iyisini bekliyor. Remzi Ünal’ın biraz mutsuz ve buhran bir havası olduğundan da kaynaklanıyor olabilir.

Kitapların tek sorunu bulunamaması. Eski kitapların hepsi bir takım kitap sitelerinde aranınca çıkıyor, sepete ekleyebilirsiniz, satın alabilirsiniz ama gelmez. Çünkü yayınevinde bile mevcut değiller. Lakin sanki ellerinde varmış gibi umutlandırırlar. Sahaflarda veya gittigidiyor, sahibinden gibi sitelerde bulabilirsiniz. Hiç olmadı sahaf siteleri var çok güzel (Simurg onlardan biri misal). Onlarda da bulma imkanınız mevcut. Yalnız önce bir telefon edip, yada özel mesaj atıp elindeki kitabın varlığını sorun. Malumunuz tutulmuş ev ilanı gibi sadece reklam amaçlı da koyabiliyorlar oralara.

Son diyeceğim, kitapları tavsiye ediyorum. Akıcı dili ile de hızlıca okuyabileceğiniz, bir çok filme ve kitaba rağmen çok daha gerçekçi ve İstanbul’dan. Karakterlerin doğallığı da cabası. Artık hayatımda ilk kez bir serinin devam kitabını bekleyeceğim.**

*Çıplak Ceset kitabından alıntıdır
** Asgard Üçlemesinden çoktan umudu kestiğim için artık sadece Remzi Ünal Polisiyesi kaldı.

celil_okerCelil Oker kimdir? (wikipedia’dan alıntı) 1952 yılında Kayseri’de doğan yazar, ortaokulu Talas Amerikan Ortaokulu’nda tamamladı. Ardından Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne devam eden Oker 1979 senesindeki mezuniyetinin ardından çevirmenlik, gazetecilik ve ansiklopedi yazarlığı yaptı. Bu işlerin ardından 1983’te reklam yazarlığına başladı. Markom ve Merkez Ajans isimli şirketlerde çalıştı. Halen Bilgi Üniversitesi’ndeki işine devam eden Oker, aynı üniversitede yaratıcı yazarlık teknikleri dersi de vermektedir.

Remzi Ünal Polisiyesi” üzerine 2 yorum

  1. Celil Oker dedi ki:

    İçten değerlendirmeleriniz ve iltifatlarınız için teşekkür ederim. Keyifli okumalar. Celil oker

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s