İstanbul Toplu Taşıma ve İnsanımızın Yozlaşması

obey-giant-power-poster1-500x666Ne zaman metrobüs hayatımıza girdik, o an insanlığımızı yitirdik. Her gün yeni bir utanç görüntüsü görmek mümkün.

Otobüsü en çok kullandığım lise – üniversite dönemimde orta yaşlı bir kadın bile olsa hemen yer verirdik, verilirdi. Centilmenlik diye bir şey vardı. Şu an artık hamile kadınlara, ama insanlara bile yer verilmiyor. Yanımda ayakta duran hamile kadın, dört genç kadının önünde ayakta iken hiç biri umursamadı. Sorarım size ey vicdansızlar siz aynı durumda iken neler hissederdiniz… Zaten metrobüs yozlaşmışlığın merkezi olmuş. Bir yer boşaldı mı oraya saldıran insanlar birbirini ezecek artık. Bundan utanmalıyız fazlasıyla.

Bir de üstüne metroda gördüklerim var tabi ki. Çocuklu kadına yer vermek için orta yaşlı bir kadın ayağa kalkarken yanındaki gençlerin hiç biri umursamadı. Hatta ki beş sıra yanındakiler insanlar kaysın, anne çocuklarının yanına oturabilsin diye yer verdiği an başka “hödük”ler oralara oturdu.

Bunun gibi olaylara her gün her an rastlayabilirsiniz. Uyarayım bir yerden sonra ciddi sinir bozukluklarına yol açıyor ve bir yerden sonra da insanın gözüne daha fazla batıyor maalesef ki bunlar. Artık görüp sinirlenmemek için kitaba daha çok gömülüyorum. Biz böyle insanlar değildik. 2005 yılında Paris metrosunda bir yaşlı kadına yer verdiğimizde kadının yüz ifadesini görmeliydiniz. Şimdi ise kimsenin umrunda değil yaşlılar, hamileler ayakta kalmış filan. Birbirimize olan saygımızı çoktan yitirdik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s