Üçüncü köprüye neden karşıyım?

hayuc01_dSoru basit: Üçüncü köprüye neden karşıyım?

İsminden çok kendisine karşıyım. Bogota Belediye Başkanı Enrique Peñalosa konuyu en güzel açıklayan kişidir herhalde: “Gelişmiş bir ülke, fakirlerin otomobil sahibi olduğu değil, zenginlerin toplu ulaşım kullandığı ülkedir”. Bunun en güzeli İngiltere’de yaşandı aslında. Her ne kadar şoförünün maaşı tepki görünce de olsa Ulaştırma Bakanı Simon Burns metro ile işe gidip gelmeye başladı. Taksi de olabilir? Neden metro? diye sormak saçma geliyor.

Üçüncü köprü trafiği rahatlatacak olabilir. Bunun benim gözümde hiç önemi yok, çünkü rahatlayan trafikle zaten kendisi kadar vergi verdiğimiz araba satışları tüm hızıyla devam edecek. Yarın köprü bittikten sonra aynı trafik orada da olacak. Üstüne yine ederinden çok vergi verdiğimiz akaryakıt satışları haliyle tüm hızıyla devam edecek. Trafik ve hava kirliliğinde ne değişecek? Hiç bir şey… Tam tersine insanları toplu taşımaya sevk etmektense aynen bildiğiniz gibi yapına sevk ederiz.

Köprünün üzerinde raylı sistem olması hiç bir şey değiştirmiyor. Sonuçta sağından solundan araçlar geçiyor olacak. Üstüne üstlük kesilen binlerce ağaç da cabası. Sırf yol için o ağaçlar kesilmeyecek. Yol bittikten sonra yol üstü tamamen değerli araziye dönüşecek ve yeni siteler, yeni yerleşim yerleri vs olacak. Bu böyle olabildiğince kaya kaya gider. Evet metro yatırımı tüm hızla devam ediyor. En güzeli ve keşke üçüncü köprü için ayrılan bütçe metroya aktarılsa da yeni hatlar da yapılsa. Bu şekilde ancak insanları toplu taşımaya sevk edebilirler ve daha rahat ve hızlı bir ulaşım ağı oluşturulmuş olur.

Avrupa veya Amerika şehirleri gibi metrekareye düşen insan sayısı gibi değil Türkiye’de. Şehir dolup taştığı için de yüz ölçümünü olabildiğinde kullanma derdindeler. Yeşil alan veya nefes alınabilecek yer yerine daha çok ekonomi getirisi yüksek şeyler tercih meselesi ne yazık ki. Başlı başına eyalet filan değil ülke oldu/olacak İstanbul.

Bu kadar kalabalığı kaldırmıyor diyip inatla yatırımları İstanbul’a yapıp daha fazla göç almasını sağlamak şehrin yorgunluğunu arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Zaten iğrenç bir mimari düzenin olması da yanında ek bonus. Sonumuz hayrolsun demekten başka çare yok şimdilik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s