Hannibal – Birinci sezon finali

hannibal_tv-series_topslice

Daha önce yazdığım Hannibal geçen hafta sezon finali yaptı. Mads Mikkelsen’in daha önce bu rolün altından nasıl kalkacağını düşünürken, baya baya iyi iş çıkardığını gördük. Bununla birlikte ben hala tam olarak tatmin olmadım da idare ediyoruz.

Hannibal dizisi son yıllarda çekilmiş bir çok, belki de bir iki film dışında tüm gerilim ve korku filmlerinden çok daha üstün ve güzel. Çok yaratıcı sahneler ve olaylar içeriyor. Jack Crawford için seçilmiş Laurence Fishburne on numara olmuş. Özellikle ses tonu ciddi ciddi dizinin yapısına çok iyi uyuyor. Aynı şekilde Dr. Lecter’ın psikoloğu da o şekilde.

Tek merak ettiğim diziyi nasıl Red Dragon ile birleştirecekler. Red Dragon’un başında Will ile Dr. Lecter’ın arası gayet iyiydi. Lakin dizinin final bölümünden de anladığımız kadarıyla Will’in cinayetleri işleyenin Dr. Lecter olduğunu anlaması ve bunu ima ettiğinde de ne kabul eden, ne reddeden bir Hannibal vardı. Kendi psikolojik durumu içinde de bunu hayal olarak da anımsayacak olabilir Will. Bildiğiniz / bilmediğiniz üzere Red Dragon’da Will Graham evli ve bir çocuk babası. Evet, Dr. Lecter kendisine yine rüya görüp görmediğini soruyor ama bu kadar karamsar ve olaylı bir geçmişi olup olmadığını anlayamıyorduk. Hele ki empati yeteneğinin varlığından bir haberdik. Belkide bu tedavi süresince bu özelliklerini yitiriyor da olabilir.

Hepsinden öte dizinin final sahnesi inanılmaz olmuş. En sevdiğim film müziklerinden biri olan Vide cor meum parçası (Hannibal filmindeki açık havadaki opera sahnesi) ile başlayıp sonlanan sahnenin verdiği mesaj ve iması gerçekten süperdi. Parmaklıkların ötesi berisi muhabbeti… Yani tatmin olmanın doruklarını yaşadım diyebilirim.

Sezonun sürpriz dizilerinden biriydi Hannibal ve gerçekten çok iyi gidiyor, tek sorunu ki öyle olması gerekiyor çok yavaş. Öyle olmasa da bu havayı yakalayamaz… İzlemeyenlere tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s