Wreck It Ralph harbiden ortalığı yıkıyor

Wreck It RalphWreck It Ralph bence bu 2012’nin açık ara en iyi animasyon filmiymiş. Ancak izleyebildiğim için “miş” diyorum. Brave ödül aldı, sevindik vs ama Wreck It Raph, yaratıcılık konusunda çok iyi bir konuya değinip, çok ince esprilere ve detaylara girmiş. Hayran kaldım.

Biz de artık ne kadar çok atari salonu kaldı bilemiyorum ama filmlerde, dizilerde gördüğümüz üzere Amerika’da hala devam ediyor bu kültür. Bizde de var tabiki ama eski arcade oyunlarını sunan kaç yer kaldı soru işareti.

Daha filmin başında kötü karakterlerin toplanıp seans düzenlemesi ve Street Fighter’dan Ryu ve Ken’in “bira içmeye gidelim mi?” dialogu efsane misal. Ya da filme ismini veren oyundaki karakterlerin frame ratenesinin düşük olması ve gözle görülür bir kesiklik olması, yeni oyunlardaki karakterlerin grafik detaylarının daha iyi olup, aradaki farkın anlaşılması filan inanılmaz yani. Her oyundaki karakterlerin ortak bir alanda buluşması, diğer oyun platformlarında serbest zaman geçirmeleri güzel düşünülmüş. Tapper oynuna gidip, içmeleri ve barmenin ara ara oyundaki gibi bira dağıtmasının dışardan görüntülenmesi de hoştu.

8-bit Wreck-It Ralph gameKonu olarak iyi olup, iyi ortamlarda takılmak isteyen karakter olarak kötü olan bir oyun kahramanının(!) çabalarını ve başından geçenleri izliyoruz. Ralph’ın artık canına tak etmiş ve oyundakilerin onu hiçe saymasının sonucu çekip gitmesi olayları geliştiriyor. Artık her dilde kelime haznemize giren googlela, google’ye sor gibi bir terim üretmişler içerdeki karakterler. “Turbo’ya bağlamak” diye geçiyor ve daha önce yaşanmış bir olaydan dolayı buna vurguluyorlar. Günün trendlerine ve atari oyunları ile büyümüş insanlara dokunan bir film olduğu için de bu kadar çok sevmiş olabilirim. İzlemeyenlere şiddetle tavsiye ederim, hele atari severlere.

Bu arada Wreck It Ralph oynamak isteyenlere de linki burada.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s