Bir efsanenin sonu: Spartacus

Spartacus_AndySpartacus, karısıyla mutlu mesut yaşayan bir Trakyalı. Bir gece baskını ile kendisini köle bir gladyatör olarak bulur. Daha sonra olaylar gelişir. Bol kanlı, cinsel içerikli, kaslı ve efektli beğendiğimiz bir diziydi kendileri.

İlk sezonunda Andy Whitfield canlandırıyordu Spartacus’u. Daha sonra senarist grevi ve Andy Whitfield’in hastalığı ile yarım, ara sezonla yavaşlasa da ikinci sezonda yükselişine devam edip, son sezonla da zirvede bitirdiler. Ne yalan söyleyeyim ikinci sezon baymaya başlamıştı beni. Yeni Spartacus Liam McIntyre’ye de alışma süresi de olabilir. Üçüncü sezonda yeni bölümleri hiç beklemediğim kadar heyecanla beklemeye başladım ki sezon sonuna doğru bu heyecan zirve yaptı.

Yaşanmış bir tarihi olay olduğu için bu son savaşın kaybedilmesi bir spoiler olamaz. Gerçek tarihte Spartacus’un cesedi bulunamamış ve savaş sonrasında da onu gördüğünü iddia edenler olmuş. Dizi finali yaklaşırken sonu nasıl olacak acaba diye de merak etmedik değil. Mesela Stanley Kubrick’in Spartacus’ünün sonunda Crassus ve Ceasar savaş esirlerine “Bana Spartacus’u ifşa ederseniz hepinizin özgürlüğünü veririm” diye sesleniyor. Bunun üzerine Spartacus ayağa kalkıp tam kendini ifşa edecekken herkes sırayla ayağa kalkıp “Ben Spartacusüm!” diye bağırıyor. Finalden önce bu sahneyi nasıl yapacaklarını merak ediyordum ve güzel bir uyarlamasını yapmışlar.

***SPOILER başlar***

Bunun dışında asıl soru savaş sonrası Spartacus’un da sonu idi. Bu şekilde olması hepimizi üzmüştür büyük ihtimalle, gözlerimiz dolmadı değil. Ölmesi onu kahramanlaştırıp, daha da efsaneleştirdi. Ölmeseydi kör topal biri olabilirdi, böyle olunca herkesi kurtaran (ya da kurtarmaya çalışan) bir ölümlü oldu.

***SPOILER biter***

Spartacus_LiamSpartacus’ün dizinin sonunda sarf ettiği sözler aslında bu bütün hedefi ve amacının özetiydi. Bugün hala onun hakkında ve yaptıkları ile ilgili konuşulup, diziler, filmler yapılıyorsa amacına başarıyla ulaşmıştır. Gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesi bir önem arz etmiyor. Eylem ve tarihler boyunca hakkında konuşulması yeterlidir. Bu kadar az kişiyle Roma’nın ayaklarını titretmesi bile ne kadar da iyi taktik zekaya sahip olduğunu gösteriyor. Burada belki de herkesin sinir olduğu Crixus’un heyecanına yenilip, ille de saldıralım demesi. Sabretse zaten Crassus’un ordularını yenebilirlerdi.

spartacus_gannicusDizi de en sevdiğim karakter kendi açımdan Gannicus’tu. Hiç bir şeyi umursamaz havası, savaşmayı sevmesine rağmen savaşmak istemeyip, evinin erkeği olma isteği, içkimi, kadınımı ver bu bana yeter havaları vs vs. Finalden bir önceki bölümde öğrendik ki adam Keltmiş. Bütün sır açığa çıktı, zaten Gannicus’u oynayan Dustin Clare de Galli. Ama Gannicus’un sonu hiç hakettmediği gibi oldu, en çok ona üzüldüm diyebilirim. Bunun tam tersi durumda Naevia karakteri. Lesley-Ann Brandt gibi güzel bir kadından Cynthia Addai-Robinson’a geçiş baya sert oldu. Sanki onca tecavüzden sonra kadın evrim geçirmiş oldu. Crixus’u da paso gazlaması ve aklını yitirmiş gibi hareket etmesinden sonra antipatik olması bu değişimle de çok kolaylaştı. Germenlerin son nefeslerini Almanca vermeleri ve Saxa gibi bir kadının bile Gannicus’a söylediği son kelimeleri… Ayrıca eşimin de dediği gibi her zaman masumlar kazanır süperdi. Sibyl’in de Gannicus’a kendini aşık etmesi bunun eseri olsa gerek.

Romalıların hep götlekçe hareket etmesi baya iğrenç. Adamlarına iş yaptırıp, daha sonra kendisi yapmış gibi ortaya gerile gerile çıkmaları filan baya itici. O askerler demez mi, her şeyi biz yaptık, sen yapmış gibi geziniyorsun? Hele ki Ceaser’dan hiç beklemezdim ki o adisi çıktı.

Bir de efsane olan, barbar gibi lanse edilen köle ve asilerin zeka olarak baya geride olmalarına rağmen edebi dilleri. Nasıl bir çelişkidir anlatılmaz yaşanır. Şairane, şiirsel konuşmaların üzerine zeka seviyesi yerlerde olan barbar hareketleri cidden enteresandı. Çamur, ve pislik içinde yaşamalarına rağmen de dişlerindeki beyazlık, ipana bilim adamlarını harekete geçirmeli.

Dizi tam etme bulma dünyası simgesi. Bugün kötülük, aşağılama yapan her kişi dizinin bir yerinde yerlerde sürünen, esir veya köle moduna dönüştürüldü. Roma dünyası bir alem mi desek?

romeBu dizinin üstüne Rome’yi yeniden izlemeye başladık. Rome daha çok Roma’nın iç siyaseti ve politik çelişkilerini anlatıyor. Meşhur Ceasar dönemi ve imparatorluğun zirve anlarını anlatıyor. Baya güzel ve eğlenceli, Spartacus’ün bir tık altında aynı temaları işliyor. Hemde devamı olarak düşünürsek tam zamanı izlemenin.

Yazının da sonunda dizi finalindeki jeneriklerinden sonra gördüğümüz Andy’in görüntüsü yaşadığımız drama dram katıp, duygularımızı tavana çıkardı.

Daha çok şey yazmak istiyor insan. Bir çok karakter geldi geçti. Hepsinin de ayrı bir havası ve etkisi oldu diziye. Green Box olayı bu kadar göze sokulmadan yapılsa belki bir derece daha güzel olabilirdi. Her şeye rağmen iz bırakan bir dizi oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s