Kanlı, canlı izledik: Archive

archive in istanbulİki sene çok hafta olduğum için gidemediğim konserdi Archive. Devamlı mp3lerini dinliyorduk, fakat kanlı canlı görmeyi de çok istiyordum. Cuma günü çalıştığım kurum için hazırladım sosyal aktivite haberine malzeme ararken görmüştüm. Direk aldık biletleri tabi ve cumartesi günü Küçükçiftlik Park’a koşa koşa gittik.

Konser dışında paylaşmak istediğim bir kaç konu mevcut. Onlardan ilki konserde herkesin eşit oluşu. Ben en son My Dying Bride’yi bu şekilde izlemiştim. O da takriben böyle 8 yıl önce filan oluyor sanırsam. Herkesin eşit olduğu konserleri özlemişim.

Bir diğeri de biletleri satan firmanın Biletix olmaması. Ankara konseri için Biletix satıyordu fakat İstanbul biletlerini sosyotix.com satıyordu. Sonunda iPhone passbook uygulamasına entegre bir Türk firması gördüm. Daha önce de entegrasyonlarla ilgili haberler almıştık ama ilk kez bu site sayesinde kullanabildik. Lakin benim gibi gittiği konserlerin biletlerini hatıra amaçlı saklayan kişiler için bu biraz sıkıntı da olabiliyor.

Konsere gelirsek; mart ayının sağı solu belli olmadığından mekana bir çadır kurmuşlar. Belki de kış konserleri konsepti hep buydu da ben yeni gördüm. Archive’nin sahnesi biraz boş oluyor. Nitekim bizim konserde aynıydı. Böyle liseler arası müzik yarışması modunda, sağı solu da boş bir sahne. Araya çıktıklarında bile yanda görünüyorlardı. Benim için en komiği ise bir kadın arkadaşımız sahnenin yanında bekliyordu. Esniyor filandı. Sonra bir baktım sahnede şarkı söylüyor. Holly Martinmiş kendisi, haberimiz yok. Komik bir durum oranın böyle açık oluşu filan.

Archive live in istanbulKonsere gelirsek, Türk seyirvisi Arap atı gibi geç açılıyor. Fuck U öncesi ve sonrası iki bölümdü. Fuck U’dan sonra seyirci de kendine geldi. Öncesinde bir tek biz ve yanımdaki ergen grup hareketliydi. Abi böyle konserlerde yerinde duranlarla izlemek istemiyorum. Oraya eğlenmeye gelmişiz, millet oduna bağlıyor.

Arkadaşların performansı gerçekten süper. Sahnedeki enerjileri tecrübe edilmeye değer. Şarkıları şişede durduğu gibi durmuyor. Mp3’ler ile konserdeki atmosterleri arasında baya fark var, çok daha güzel hissettiriyor şarkıdaki duyguları. Konser setlistini veremiyorum. Setlist.fm’de de Ankara girilmiş ama Ankara ile İstanbul farklı idi. Konsere Finding It So Hard ile girdiler. İlk dört şarkıda filan seyirci de pek gününde değilmiş izlenimini verdi. Fuck U, Bullets, You Make Me Feel ve şimdi hatırlayamadığım son parça ile esas kopuşlar yaşandı. Hatta utanmadan Fuck U’nın ilk iki dakikalık bölümünü çektim ve youtube’ye koydum.

Yanlız şunu farkettim ki iki gün üst üste olsa ikisine de gidermişim. Gerçekten şarkıların ve sanatçıların konser modları çok farklı oluyor. Yeni fark etme durumu yok ama izleyince insan daha çok iyi anlıyor. IAMX’de bunu fazlasıyla görmüştüm, Archive ile de geliştirmiş oldum. Her sene gelebilirler, biz kabul ederiz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s