Kusura bakmayın ama…

galata-kulesi-6Kimse bana Kadıköy’den Eminönü – Kabataş yönüne deniz yolu ile giderken ki manzara çok güzel, çok tarihi filan demesin (Tarihi yarım ada tarafı için konuşmuyorum). Bu sabah erkenden bir Eminönü seferi gerçekleştirdim. Kadıköy’den motorla Eminönü’ne giderken dikkatli bakın. Rengarenk karakteristik özellikleri olmayan apartmanlar, çıban gibi çıkmış gökdelenler ve sadece Dolmabahçe Sarayı, İnönü Stadı’nın yanı ve Maçka Parkı’nın yeşillikleri dışında olmayan ağaçlar ve yeşil alanlar. Tam bir fecaat.

İstanbul’un o tarihi ile alakası yok. Sahil kenarındaki binalar da bir o kadar kötü ve basit duruyor. Bunu düzeltmek yerine İstanbul’un genelindeki yeşil alanları da o binalara çeviriyorlar. İşte tarihi diye gördüğümü Galata Kulesi gibi tarihi yapılarda o iğrenç binaların arasından sıyrılmaya çalışıyor. Düşünsene Galata Kulesi’ni uzaktan fotoğrafını çekmeye çalışan birinin o hatırasına baktığında o manzarayı görüyor. Herkesin bildiği şeyler fakat bu kötü olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

İstanbul’un tarihine yakışmayan bir kentleşme ve halen devam ediyor. Turistler de paso Eminönü civarında. Yukarılara bakınca gördükleri gecekondular. Alt geçitler ve ara sokaklar tam oryantal. Filmlerde gördüğümüz Tunus, Cezayir gibi. Bol kovalamacalı filmlere dikkat edenler anlar. Sonra bizim yerlere bakıyoruz, fark göremiyorum. Ondan sonra filmleri orada çekince de görüntüleri beğenmiyoruz. Adam ona gösterileni, gidip gördüğünü çekiyor. Evet, bir gelişme var artık bununla birlikte halen o bölgenin güzelleşmesi için yeterli değil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s