Cep telefonu seçme mantığı

matrix nokiaİlk cep telefonuna sahip olduğumuda kalın gelirdi, daha sonra onu nasıl küçültebilirizi düşündüler ve Ericsson’un T10 efsanesi çıkmıştı. Oha ne kadar ince ve hafif diye tepkiler vardı. Halbuki sadece iki satırdı ekran. Yeniliğe gel triplerimiz efsaneydi. Rekabet hafif ve ince telefonlara itiyordu markaları.

Daha sonra kayar kapak modası geldi. Nokia’nın efsane modelleri hala hepimizin aklındadır. Buradan sonra teknolojik gelişmeler rekabetinde artması nedeniyle hızlandı. HTC ve Blackberry ile Samsung’un atılımları gelişimi hızlandırdı. iPhone’nin çıkışı vs derken telefonların hepsi dokunmatik oldu. HD video çekim ve izlenme imkanları ile ekranların yeniden büyüme ihtiyacı doğdu. En sonunda Samsung Galaxy serisinin yanı sıra tablet telefon karışımı Note’yi piyasaya sürdü.

Minyon minyon insanların ellerinde kocaman telefonlar. iPhone 5’in reklamında ne kadar güzel açıklıyor durumu. Gelmek istediğim nokta başından beri buydu aslında. Ben tek elimle telefonu kontrol edemeyeceksem o telefon ne kadar kullanılabilir olur? İlla iki elimi kullanacaksam, hani kullanıcı dostu özelliği? Akıllı telefonların hepsinin olayı bu değil mi? Kısa yollar, menü kolaylıkları kullanıcı dostu özelliklerinin ana sebebi iken kocaman şey elime sığmazken bunu beklemek komik oluyor.

Yani telefondan film izlemeyi düşünmek filan cidden komik geliyor bana. O zaman tablet alacaksın, onda izleyeceksin. Her cihazın, her ürün sınıfının bir özelliği var. Açıkçası bana komik geliyor. Eskiden ufak, cebimize rahat girsin diye telefon ararken şimdi bırakın cebi filan elimizde tutamıyoruz telefonları.

Ekranı full hd olmayan cihazlarda hd video izlenebilmesini büyük özellik görmek biraz komik duruma düşme oluyor. Evet güzel bir özellik olabilir lakin ne kadar gerekli ve ayırt edici? Tam kullanamayacağım bir özelliği bu kadar büyütmem ne kadar mantıklı? Sırf tüketici buralara itiliyor diye sizinde kendinizi aynı yöne sürüklemenize hiç gerek yok. Bu cihazları alırken etraflıca düşünmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s