“Aksın Gözyaşlarım” dedi polis

Philip K DickNormalde okuduğum kitaplardan alıntı yapmam. Daha önce herhalde Bernard Werber’in Karıncalar’ından alıntılarım olmuştur. Lakin şu an okuduğum Philip K. Dick’in “Aksın Gözyaşlarım” Dedi Polis kitabında bir kızım beni benden aldı diyebilirim. Paylaşmak istedim.

“Acı kendini bırakmanı sağlar. Minik dar kabuğundan dışarı adım atarsın. Ve eğer ondan önce aşık olmamışsan acıyı hissedemezsin -acı, aşkın son meyvesidir, çünkü aşkın yitimidir.”

Bu da bu kitapla ilgili ekşisözlükten bir alıntı (zihuatanejo, 29.06.2012 08:54)

philip k. dick “aksın gözyaşlarım dedi polis” adlı kitabını yazdıktan yıllar sonra, kitabında yazdığı bir sahneyi aynen yaşar. yani arabası bozulan bir zenciyi arabasına alır, bir benzin istasyonuna götürür, orada bir anda fark eder. zencinin adı kitaptaki zencinin adıyla aynıdır, aynı mizansende, aynı konuşmayı tekrarlamaktadırlar. dick zaten bu olayla bir hayli sarsılmıştır, ama dahası da olur.dick dindar bir adam değildir, incili de hayatında eline almamıştır. ama bir gün tesadüfen karşısına incilden bir bölüm çıkar, ve bu bölümde anlatılan hikaye, kişiler, isimler, daha önce “aksın gözyaşlarım dedi polis”te yazdığı sonra da gerçek hayatta bizzat yaşadığı o olaya bire bir denk düşmektedir. dick’in kendi tabiriyle, bu yok sayılamayacak, tesadüftür denip geçilemeyecek bir olaydır. bunu hayal etmiştir, sonra yaşamıştır, sonra da incilde okumuştur. ve bu, en azından, imkansız saydığımız bir şeyin imkansız olmadığını gösterir. yani “nedensellik belki de sandığımız gibi işlemiyor”, diye düşünür dick. biz her şeyi bu gerçeklik üzerine kurmuş olabiliriz, ama ya bunun altında yatan başka bir gerçeklik varsa! hiç değişmeyen, koşullardan, kişilerden ve zamandan bağımsız bir gerçeklik! o zaman o hep oradadır, ve bizim üzerine ördüğümüz sembolik düzen belki de sadece bir kılıftır. o halde kılıf zaman zaman yarılır, ve altından bir şey çıkar. o da diğer her şeyle bağdaşmayan, apayrı bir şey olabilir. ama bu nedenle onu yok saymak mı gerekir? dick, “böyle bir şeyi yok sayamadım,” diyor. “ne olduğunu bilmiyorum, bir açıklamam yok, ama arıyorum…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s