Anadolu Efes reklamı

anadolu-efes-viral

Dün öğlene doğru gündeme bomba gibi düştü Anadolu Efes’in reklamı. Klüp oyuncularını klasik müzik konserine gönderiyor ve orada onlara sürpriz yapıyor. Tamamen moral vermek amaçlı çok hoş bir sürpriz.

İnsanlar bu reklamdan sonra ikiye ayrıldılar ya da çok fazla videonun çakma olduğu eleştirisi geldi. Heineken’in AC Milan – Real Madrid Şampiyonlar Ligi maçının olduğu gün bazı erkeklere yaptığı kötü şaka gibi. Ne kadar muazzam bir reklam olduğu sonuçlarıyla ortada. Videonun sonundaki rakamlar da bunu kanıtlıyor.

Anadolu Efes’te buna benzer bir şey yapıyor aslında. Çakma demek bence çok ağır. Özgün fikir her zaman çıkmaya bilir, lakin bu tip şeyleri çeşitleye çeşitleye sonunda kendi özgün fikirlerini üretebilirler. Direk çakma damgası vurup, sanki aynıymış gibi saldırmak ve eleştirmek bence doğru değil. Bugün Heineken’in farklı bir versiyonu olur, yarın tamamen özgün olur. Köstektense destek olmak doğrudur.

Ayrıca burada amaç tamamen oyuncuları gaza getirmek ve onlara moral vermek. Şimdi Coca Cola dünyada bir sürü viral reklam ve kampanya düzenliyor. Aynısı çeşitli ülkelerde uyarlanıyor veya değiştirip yeniden sunulabiliyor. Çakma diye yerden yere vurulduğunu pek hatırlamıyorum ben. Yere, duruma ve ana göre şekillenebilecek uygulamalar bunlar. Ayrıca ben gerçekten amacına ulaştığını düşünüyorum. Oyuncuların moral motivasyonu yukarı çıkmıştır.

Sonuç olarak bu tip uyarlamaların birebir aynı olmadıkça bu şekilde farklı amaçlara hitap etmesi güzel bir durum ve bundan sonra da yapılması gerekiyor. Yeter ki aynısı olmasın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s