Bir dizi daha bitti: Fringe

Fringe Peter Olivia WalterBiraz geç başlayıp, 2. sezonun ortalarında eş zamanlı izlediğim dizidir kendileri. İlk başta konusu saçma gelmişti neden bilmiyorum ama askerlik sonrası o boş dönemi çok iyi doldurdu. Daha sonra hastası olduk tabi. Sadece bilim kurgu ve biolojik öğeleri değil ayrıca dizideki ikili ilişkiler de çok iyi dengeliyordu konuyu. Ne olduysa 4. sezondan sonra oldu ve bir anda paralel evrenler, git geller filan derken kafalar allak bullak olmaya başladı. Biraz uzatma ve toparlamaya çalışırken bocalama vardı.

Özellikle 5. sezonla birlikte konu iyice değişti. Science for dummies’e döndü konu. Bölümlerde yapacaklarını aptala anlatır gibi anlatmaya başladılar. Dizideki duygusal öğeler daha arttı, hatta dizinin hakimi oldu. Direniştir aldı başını gitti. Sezon boyunca direnişin bizimkilere yardımı dışında aktivitesini göremedik. Sanki saklanmış, takılıyorlar. Bunlar gelmese ne yaptıklarının etkisi neydi acaba hiç bilemedik.

Son sezonda bir bocalama oldu, fakat final bölümü yaklaştıkça içimizde bir buruklukta oluştu. Friends’den itibaren dizi finalleri bana koymaya başladı. Friends’in çok büyük etkisi oldu tabi. O kadar uzun süre izledikten sonra bizden biri oluyor karakterler ve dizi finalini bilmem, bir daha onları göremeyecek olacağımı hatırlatıyor bana. Önce Friends, sonra Roswell, Lost ve Chuck. Şimdi de Fringe… Koyuyor be adama…

***Spoiler başlar***

Fringe season finale walter peter john nobleFinal bölümünde Peter ve Walter’ın diyalogları tüm konudan güzeldi. Babalık duygusu ve her zaman içinde ona karşı bir kızgınlık besleyen çocuğun içindekilerin son buluşu. Gururu nedeniyle o an bile baba demeyişi ve ancak durumu anladığında, yani sonunda demesi Walter’un belkide ayrılık üzüntüsünü azaltmıştır. Ayrıca içindeki son kızgınlık kırıntılarını da yoketmiştir.

Ayrıca dizinin son sahnesindeki o zarftan lale çıkması.. Böyle bir bağlantı kurmak göz yaşlarına mani olamama sebebidir arkadaş. Bu kadar basit!

***Spoiler biter***

Dizi boyunca paralel evrenlerde gittiler geldiler, hatta anı sınırladılar… Olayları incelerken inanılması güç şeyler izlettiler bize. Hepsine rağmen kader mesajı finale damgasını vurdu. Walter’a kaderini gösteren Michael ve bunu değiştirmeyi düşüren September. Bu kadar değişik şeyi gösteren dizinin bu mesajla bitirmesi diziyi enteresan. Abrams aynı şeyi Lost’ta da yapmıştı. Adamın kanında var kadercilik demek ki.

fringe symbols

Dizide devamlı aralarda ve introda çıkan şekillerin de finalde sahnelerde gözükmesi güzeldi. Ne olduklarını az çok tahmin etmeye başlayaiblmiştik. Her zaman merak edilen konulardan biriydi malum.

Lord of The Rings’i izlerken hepimiz Denethor karakterinden tiksinmiş olabiliriz. Fakat John Noble, Walter Bishop karakteri ile diziyi aldı götürdü. Ders gibi oyunculuğu ile dizinin yıldıydı. Olivia karakteri ile Anna Torv’un devamlı hazımsılık sorunu varmış tripleri başka yerde göremeyeceğimiz türdendi.

Son söz olarak bu diziyi çok özleyeceğimi söyleyebilirim, gerçekten güzeldi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s