Tiyatroyu sinemada izlemek: Anna Karerina

Anna-Karenina_love-poster

Önce Pride and Prejudice, sonrasında Atonement. Joe Wright’ın uzun, tek planlarını bize ders gibi izlettiği iki film. Devamlılığı ve akıcılığı, bize büyük bir zevkle sunmaya devam ediyor. Son baş yapıtı da Anna Karerina.

Film başlarken tiyatro sahnesini görünce, acaba diye sordum kendime. Daha sonra film akışı inanılmazdı, gerçekten bir sinema şovu izledik. Filmin konusu, oyunculuk veya karakterleri bir yana bırakıyorum. İki saat boyunca görsellik ve devamlılık süper. Sahnelerin değişimi canlı bir tiyatro sahnesi gibi, bir mekanizma gibi neyin ne zaman olacağı inanılmaz planlanmış. Haliyle oyuncuların da duygu anları çok başarılı sunuluyor.

Joe Wright dönem filmi çekeceği zaman sanırsam ilk olarak Keire Knightley’a gidiyor. Şu ana kadar üçte üçte. Keira Knightley’e Jude Law, Matthew Macfadyen ve Aaron Taylor-Johnson eşlik ediyor. Kick-Ass filminde izlediğimiz Aaron Taylor’ı bu rolde görünce bende çok şaşırdım.

Dediğim gibi filmden çıktıktan sonra konusunu hep bir kenara bıraktım. Beni çok etkileyen bir tiyatro sahnesinin sinema ile oluşturduğu muazzam ahenk oldu. Son olarak da Joe Wright’ın ne kadar underrated bir yönetmen olduğunu bir kez daha gördük.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s