Cloud ne kadar güvenli?

Cloud uygulamaları sayesinde artık her dosyamıza her yerden ulaşabilmeye başladık. Ben yaklaşık iki sene önce Dropbox ile bu olaylara girmiştim. Halen çok aktif bir şekilde kullanıyorum. Dropbox’dan önce herkes gibi Gmail’i aç ve oraya dosyanı ekle ve draft olarak kaydetme mantığı ile yaşıyordum. Tahminen bir çok kişi de böyle yapıyordu. Son iki yıl içinde bulut programlarında inanılmaz bir artış oldu. Google Drive, Box.net, Yandex, Evernote vs bir çok program çıktı. Artık akıllı telefonu olan herkes istediği dosyalarına uzaktan çok rahat erişebiliyor. Flashdisk yavaş yavaş ölmeye başladı diyebiliriz. Bu arada bulut hizmeti veren büyük şirketlerden (dosya raporlaması vs) bahsetmeyeceğim. Buradaki amacım bulut programlarına konan dosyaların ne kadar güvende olduğu. Peki ne kadar güvenli?

Kullandığımız servislerin hacklenmesi ve şifrelerin ele geçirilmesi her zaman olabilecek bir şey. Ama ne kadar olası orası ayrı. Bunun dışında internete bağlı olan her bilgisayar aslında tehlike altında. Sonuçta bilgisayarımızın şifresi kırıldığı an tehlike altında olur dosyalar veya biri bilgisayarımıza sızdığı an da dosyalarımız tehlike altında. Doğru düzgün, adam gibi şifre konulduğu zaman da bulut servisleri güvende olacaktır düşüncesi içindeyim. Eğer kolay kırılabilen şifrelerle bu işe girerseniz zaten siz o şifreyi koymayı düşünmenizle her zaman tehlike altındasınızdır. Şifrelerinizde büyük / küçük harf, rakam ve/veya özel karakter kullanmanız şiddetle önerilir. İsminizi yazsanız bile bu dediğim örnekleri koyarsanız daha güvende olursunuz. Örnek; “Eser!!!7890?” bile güvenli bir şifredir. Şifre uzadıkça kırılma olasılığı o kadar düşer. Tabi ki çok gizli dosyalarınızı bulut servislerine yüklememeniz her zaman önemli.

Günün sonunda Cloud ne kadar güvenli sorunun cevabı aslında çok kolay: Sizin güvenliğinize ne kadar dikkat ettiğiniz, şifrelerinizi nasıl belirlediğiniz kadar güvenli.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s