İstanbul’a 3. Havalimanı

Geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş, İstanbul’a yapılacak 3. havalimanının yerini açıkladı. Arnavutköy-Göktürk-Çatalca yollarının birleştiği kavşağın oraya, Marmara Denizi’nin kıyısına yapılması planlanıyor. Şu anki iki havalimanına da baya uzak bir mesafede yeni yapılacak olan. Atatürk Havalimanı’nın şu anki talebi kaldırmamasından dolayı böyle bir ihtiyaç duyulmuş. Tamam güzel, evet gerekiyordu. Yerini filan da geçtim, yer yok vs. Ağaçlarda kesilsin, son kalan yeşil alanları da kaybedelim. Bunu da geçtim ama anlamadığım nokta Atatürk Havalimanı’nın akibeti.

Salı günü radyoda dinlediğime göre Atatürk Havalimanı’nı küçültüp ya da tamamen kaldırıp yerini başka şekilde değerlendirme düşünüyorlarmış. AVM, fuar merkezi artık her neyse. Yahu Atatürk Havalimanı yetmediği için 3. yü yapıyoruz ama o yapılıyor diye de eskisini kaldırıyoruz. Ben ne anladım o zaman yenisinden? Bu demek oluyor ki o da yetmeyecek. Yani ne kadar büyük yaparsan yap sonuçta aynı anda iki uçak inemeyecek, kalkamayacak. Benim bildiğim güvenlik açısından böyle olmalı. Hadi kalkabiliyor olsa bile tek bir merkez olacak gene.

Ulaşıma gelince de ayrı sorularım olacaktı ama onların cevabını buldum. Taksim’den direk raylı sistem olacakmış. O da hali hazırda olan sistemden sağlanacakmış. Ama Zaman Gazetesi’nin haberine göre 15 dk’da Taksim’den ulaşılabileceği yazıyor. Yahu 4. Levent’e 15 dakikada gidebiliyoruz, oraya nasıl gidelim? Ancak hızlı tren ve duraksız bir sistemle olur ki o da güzargah üzerinde oturan insanlara haksızlık olur. Her şeye rağmen günün sonunda toplu taşıma olacak olması güzel. Sonuçta dünyanın hiç bir yerinde de merkezden havalimanlarına raylı sistemle 30 dk’nın altında ulaşılamıyor.

En çok üzüldüğüm konu ağaç kesimleri tabi ki de. Maalesef ki de hükümetin hiç dikkat etmediği ve gözünü kırpmadan gözden çıkardığı şeyler ağaçlar. Halbuki belediye başkanlığı zamanında İstanbul’a ağaçlar eken de başbakanın ta kendisiydi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s