Cloud Atlas

Her şeyden önce Wachowskilere popülarizme yenilmeyip filmi 120 dk’ya sığdırmaya çalışmadıkları için teşekkür ediyorum. Zamanı umursamadan filmin anlaşabilir ve sinema tarihine daha iyi bir film sundukları için de teşekkür ederim.

Bundan alt yıl önce, 2006 yılında Darren Aronofsky bize The Fountain’i sunmuştu. Hugh Jackman ve Rachel Weisz’in başrolünde olduğu film üç paralel zamanda ve mekanda geçiyordu. Kanser olan karısını kurtarmak isteyen bir doktor / bilim adamı koca vardı. Aslına bakarsak bu üç zaman ve mekanda da birbirine paralel olaylarla sevdiğini hayatta tutma çabası vardı. Her şeyin özünde de ölümsüzlüğün şifresi vardı. Mantığı gerçekten çok başarılıydı. Böyle hikayeleri de anlatırken görsellik gerçekten iyi olmalı ki insan biraz karışık konusunun içinden çıkabilsin. Bu filme çoğu insanın aksine hayran kalmıştım. Neden Cloud Atlas konusunda bu filmden bahsediyorum? Çünkü düz mantıkla işleniş bakımından birbirine benziyorlar.

Cloud Atlas’ta altı farklı hikaye paralel olarak ilerliyor ve hepsi bir şekilde birbirini etkiliyor / etkilenmiş. Geçmişten ileri geleceğe kadar bir sıkaladan bahsediyoruz. Oyuncularda çoğu hikayede aynılar, sadece rolleri farklı. En geçmişten bir objeyi en gelecekte bile görebiliyoruz. Konusuna fazla girmeyeceğim ama filmi izlerken inanın 1 sn bile sıkılmadım. 170 dk müzikleriyle ve hikayeleriyle insanı sürüklüyor (meraklısına). Filmin müziklerine de ayrı olarak değinmek gerekiyor bence. Johnny Klimek, Reinhold Heil ve Tom Tykwer inanılmaz iş çıkarmışlar. Filmin akıcılığı ve kurgusuna da çok güzel uyum sağlıyor. Kurgu demişken de kurgu dinamizmi gerçekten süper olmuş. Altı hikayenin birbirleri arasındaki geçişi, yükselişi, düşüşü, her şeyi tam zamanında.

Film evet kesinlikle herkese hitap etmiyor ama bence izlenmesi gereken filmlerden biri. Ne kadar Akademi’yi çok sallamasak da bir çok dalda Oscar ödüllerine aday olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s