Twitter meselesi

Hep isyan,devamlı isyan. Neden isyan? Facebook’da bu kadar olmayan ama Twitter’da devamlı olan şey; isyan. Acaba neden Facebook’da bu kadar değilken Twitter’da böyle? Facebook newsfeed ekranında gördüğümüz şeyler bütün arkadaş listesindeki olan kişilerden çıkmıyor malum. Onun bile filtresi var. Bir de Facebook’un direkt olarak buna hizmet eden bir yapısı da yok. Ama Twitter tam tersi 140 karakterde kendimizi ifade etmemize hizmet ediyor. 140 olmazsa 280, o da olmazsa 420. Ayrıca çok basit bir takip sisteminin olması ve okunabilmesinin de etkisi var. Tabi Twitter’da arkadaş olma olayından çok takip etme, bilgi edinme mantığı var. Hiç sevmediğin birinle arkadaş olmazsın ama yazdıkları hoşuna gitmese bile takip edebilirsin.

Peki neden agresif ve isyanvari? Bunun sebebi de kişilerin düşüncelerini veya isyanını sadece etrafındakilere duyurmak istemiyor. Daha fazla insana duyurmak, onların da başka ve daha fazla insana duyurmalarını istiyorlar. Sonra pişmanlık oluyor mu? Tabi ki oluyor. Benim de silmek istediğim yazılarım oluyor ama 2000 küsür mesaj arasında bulup silemiyorum. Bu dikkat edilmesi gereken bir durum. Çoğumuz farkında değil ya da bir an fevri davranabiliyoruz.

Anladığım insan psikolojisi paylaşmayı daha da çok sevmeye başladı. Eskisi gibi bilgiyi saklamaktansa, paylaşıyor insanoğlu. Belki farkında olarak, belki de farkında olmadan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s