Milli Takım

Yeni bir sayfa açmıştı milli takım Abdullah Avcı ile. Hazırlık maçları da fena geçmedi, ta ki Hollanda maçına kadar. Daha ilk 11’ler görüldüğü an hemen Selçuk nerede? tripleri ve eleştirileri başladı. Ülkede senelerdir teknik direktörlere saygı yok. Hele ki milli takım teknik direktörlerine. İlk andan itibaren infaz başlıyor saygısızca. Sanki herkes bu işi zamanında yapmış, hatta çok iyi yapmış gibi giydirip duruyor. Eskiden kendi alanlarında unutulan kişilerin kendini hatırlatma çabası bu eleştirilerin hepsi. Amaç sadece gündem de kalayım, dikkat çekeyim, zenginliğime zenginlik katayım. Yoksa cidden hiç birinin fıtboldan anladığını cidden düşünmüyorum. Kendi yarattıkları o küçük dünyalarında kendilerini kral ilan etmiş bıdı bıdı konuşuyorlar. Hatalı olan aslında halk. Bu pisliklerden arınmak lazımken, onlara ilgi gösterip prim yapmalarını sağlıyoruz. İçlerinde gram milliyetçilik duymayan bu insanlar hayatlarının sonuna kadar böyle davranacaklar.

Milli takıma ve Abdullah Avcı’ya gelirsek; kendisi U17’de Avrupa Şampiyonluğu, U19’da dünya kupası yarı finali görmüş bir insan. İBB’deki istikrarı ve takımı lige tutundurması ortada. Gençlerle çok iyi anlaşan bizden biri. Daha ilk maçtan infaza filan gerek yok. Biraz durup saygı göstermek lazım. Hollanda maçı geçti, Estonya maçı kadrolar açıklandı gene aynı senaryo. Gene infaz. Daha maç başlamadan moralleri bozan açıklamalar…

Benim anladığım 2014’e kadar Emre liderliğinde bir milli takım. Zamanında Fatih Terim’in Tümer’le şampiyonaya giden milli takımı gibi. O saatten sonra da Emre yaşı gereği zaten ancak yedek olabilir. İşte o zaman bu gençler ve Selçuk devrelacak bayrağı. Biraz tahmin edilebilir bir durum gibi benim açımdan.

Bunların dışında Semih’teki gelişim çok iyi yönde. Fatih Terim’den sonra Abdullah Avcı’nın da resmen sahiplenip, üstüne gitmesi çok iyi oldu bizim açımızdan. Ülke çok iyi bir stoper kazanıyor. Semih dışında asıl parmakla gösterilebilecek kişi Ömer Toprak. Gurbet topraklarında eğitimini çok iyi almış. Almanya’yı Avrupa Şampiyonası’nda izlerken Hummels’e gıbta ile bakmıştım. Dikine nasıl gidiyor, oynuyor diye. Almanya’nın stoperlerine kazandırdığı çok güzel bir özellik bu. Ömer’de aynı şekilde hem Hollanda maçında hem Estonya maçında bunu uyguladı. Açıkçası Mehmet Topal’dan daha çok dikine oynadı diyebiliriz. Bunların dışında Hamit’in futbola küsmesi de ayrı bir vahimiyet. Galatasaray’daki kötü performansı aynen devam ediyor.

Ben çok olumlu bakıyorum gidişata, keşke bu işini bilmezlerde gerçekten işlerini yapabilseler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s