Türkiye’de spor eşittir futbol

Bu bariz olan bir şeydi. Hepimizin çok iyi bir şeydi de. Ama olimpiyat oyunlarında bunu görmek daha acı veriyor. Aslında her olimpiyat oyunundan sonra aynı muhabbet dönüp duruyor. Nevin Yanıt ve antrenörünün vermiş olduğu röportaj içler acısı. Engelleri bile biz dizdik diyor. Kimsenin sahip çıkmadığı belli, kendi klübü destek veriyordu ama hazırlık aşamasında o da mı yalnız bıraktı bunu bilemeyeceğiz. Olimpiyatlara giderken ‘hadi koçlarım’ demek ve madalya kazananları makamında ağırlamak iş değiş maalesef ki. Bu her olimpiyat sonrası böyledir. O zamana kadar yanında olmamışsın son dakka destekle sonra da makamında ağırla. Şu makamında ağırlama olayı bana komik ve üzücü geliyor. Bu kadar başarılı olmuş birini sen ziyarete gitsen ne olur? Ne kaybedersin? Hiç bir şey. Ne kazanırsın? Çok şey. Dediğim gibi bu sadece şimdi böyle değil hep böyleydi.

Dün de 1500m’de gelen dubleden sonra bir başbakan propagandası dönüp durdu. Hele ki gece saat 1.30’da bile TRT Spor tarafından devam etmesi çok üzücü. Kızların isminden daha çok bu detaya vurgu rezalet bir durum. Yarışı sunan yılların spikeri (adını hatırlayamadım) ve Orhan Ayhan. İkisi son kale gibi orada. Hiç siyaseti spora sokmazlar. Bizde bu hep böyle. Siyaset sporun hep içinde. Başarıları bile sporculardan çok sahiplenip, üstlenirler. Sporcudan çok onları görürüz bir yerlerde. Neden başka ülkelerde bunu görmüyoruz acaba diye bir kere sormamışlar. Mourinho Chelsea ile İngiltere’de ilk şampiyonluğunu aldığı zaman kenara çekilmişti. Şimdi onların zamanı, şimdi onların sevinme zamanı diye. Sevinen bir tane takım elbiseli adam göremedik. Bizde ise sporcudan çok takım elbiseli adam var.

Sporun evrenselliği, olimpiyatların evrenselliğini anlayamamışız hala. Futbolu takip eden insanların çoğunun umurunda değil ya da futbolu sevmese bile böyle bir olayın farkında olmayan insan çok. Daha dün 1500m’yi kazandıktan sonra tüm piste şeref turu atan Aslı ve Gamze’yi sadece Türkler değil, oradaki herkes alkışladı ve onlarla fotoğraf çektirdiler. Nereye gittilerse ayakta alkışladılar. Normalde bizi sevmeyen ülkeler diyeceğiniz yerlerden gelenler bile. Merve’nin sakatlanmasına rağmen yarışı tamamlaması çabasıyla kimse dalga geçmedi, tam tersine 80bin kişi destek olmak için onu alkışlayıp, tezaruhat yaptı. Haberlerde o çıktı manşete olimpiyat ruhu diye. Dikkat edin en ufak haksızlık yapan, hile yapan hemen diskalifiye oluyor. Kimse onları aralarında istemiyor. Böyle bir ortamın değerini bilemiyor olmamız üzücü.

Biz federasyonlara kızıyoruz, devlete kızıyoruz. Haklıyız da. Sadece kazanınca yanlarına çağırıp destek verdikleri için. Normal zamanda pek umursamadıkları için. Yatırımların yetersiz oluşundan dolayı. Sadece kazanınca destek olmakla olmuyor maalesef ki. Bunların dışında çocukları spora teşvik etmedikleri için. Asıl sorun bu. Sınav sistemlerini her sene değiştirip, oyuncak haline getirdiklerinden, her sene sınav sokuşturduklarından çocukların spora ayıracak vakti kalmıyor. Anne babalarda olayın farkında. Spordan bir beklentileri olamayacağından oraya yönlendirmiyorlar. Çünkü devletin bir desteği yok. Bir ışık görmeyen anne babalar da bu yöne gitmesine mani oluyor çocukların. Derya Büyükuncu’nun 6. kez katılması bir başarıdır elbet ama bir de rezalettir ülke adına. Hala kimseyi çıkaramamış olmamızdan dolayı. Michael Phelps 27 yaşında bu sporu bırakıyor, biz hala aynı kişiyle gidiyoruz. Bu noktada suç tabi ki Derya’da değil, yüzücü yetiştiremeyen bizde. Tek bildiğimiz futbol ve futbolculara ödenen komik ötesi fazla paralar. Neden başka sporu yapsın ki futbol gibi kolay para varken. Bariz bir şekilde NBA’deki maaş sistemi gibi bir sistemin gelmesi gerekiyor ki olayın cılkı çıkmasın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s