Beklediğimize değdi! Prometheus

Yani bu sene en çok beklediğim iki filmden biriydi. Heyecandan bloga gireceğiz diye filmin adını yazdım adres çubuğuna.

Ridley Scott kesinlikle bilim kurgu çekmeli. Filmden çıktıktan sonra ilk dediğim bu. Çünkü bu adam gibi yapabilen yok bu işi. En azından şu an yaşayanlar içinde ve daha sonra da gelir mi bilmiyorum. Filmde mantık hatası yok değil var, baya eleştiri de almış, normaldir. Ama bu filmin genelinin güzelliğine leke süremiyor maalesef ki. Hele ki benim gibi Alien ve Aliens’ın en sevdiği filmlerin başında gelenler için sadece ufak detaydır bu hatalar. Filmden bilim kurgu ve Alienlar hakkında bir kaç cevap alma beklentimi fazlasıyla karşıladım. Ayrıca şunu da söyleyebilirim ki görsel efektler olarak son dönemde yapılmış en iyi film. Bir tane efekt bile sırıtmıyor. Avengers’dan filan çok daha iyi. Mekanlar, ortamın havası filan görüntü yönetmenliği konusunda tavan yapmış durumda. Hele ki filmin başındaki görüntüler mükemmel. Filmden çıktığınız zaman aslında ne demek istendiğini de çok iyi anlıyorsunuz. Spoiler içeren kısımda onlardan da bahsetmeyi düşünüyorum. Bunların dışında Giger’ın insan olmadığını çok net söyleyebilirim. 79’dan önce bu tip şeyler çizmek filan pek bir insana göre şeyler değil. Hani artık görüyoruz ediyoruz diye şaşırmayız da o yıllar için inanılmaz bir hayal gücü. Beyni açılıp bakılmalı tez zamanda. Mekanları görünce Alien akla geliyor direk, çünkü ilk Alien filminin geçtiği yerler gibi diyebiliriz. En bariz örnek olarak şu sahneyi verebilirim. Üstteki görüntü ilk Alien filminden. Gezegendeki ilk araştırma sahnesi. Altındaki ise Prometheus’tan. İzledikten sonra neresi olduğunu görmenizi isterim, o yüzden söylemeyeyim.

 Bunların dışında çok fazla çektiği Alien filmine atıf ve hatırlatma ve gönderme vardı. İlk Alien filmindeki gibi bir cybogun olması (spoiler değil, öyle olmadığını düşünürseniz garip olur) ve hareketleri ile nedense beni hiç şaşırtmaması ve hatta yapacaklarını önceden tahmin edilmesi tamamen Alien’a gönderme olabilir, yada bir haberci. Bunun dışında Alien’dan bize tanıdık gelen erkeksi kadın imajının aynısını (Sigourney Weaver) burada görmemiz mesajlardan birisi. Noomi Rapace rol için en ideal oyunculardan biriydi zaten.

***SPOILER UYARISI***

Bundan sonrası filmin içeriği ile ilgili. O yüzden spoiler uyarısı vermem iyi olur.

Filmin en başına gidersek senaristlere göre insanların nereden, nasıl geldiğini öğreniyoruz. Bir intihar sonucu yanlışlıkla oluştuğumuzun öğrenmenin şoku ile. İşin şakası tabi bu ama ikinci paragrafta bahsettiğim doğanın güzelliğini nasıl mahvettiğimizin de  mesajını yine yeniden alıyoruz. Filmden sonra asıl düşündüğümüz şey bizi yanlışlıkla veya bilerek ortaya çıkaranlar neden yeniden yok etmek istiyorlar? Benim düşüncelerimden biri ürettikleri siyah sıvımsı şeyin üremeler sonunda evrim geçirerek Alien vari bir şey çıkacak olması olabilir mi? Bunu bildikleri için güçsüz olan bizleri ortadan kaldırma olabilir. Bu tabi iyi niyetli bir düşünce. Diğeri ise gereksiz olduğumuz olabilir. Bu da çok sert oldu tabi…

Onun dışında Ridley Scott olaya direk giriyor ve oyalamadan göstere göstere insanları öldürebiliyor. Yani bir anda bir kişi değil toplu gerçekleşiyor ölümler. O yüzden karakterlere de pek girmiyor. Belirli karakterler dışındakiler çat çat gidiyor. Bu da bir uygulama biçimi aslında. Ama en önemlisi filmin sonunda Elzabeth Shaw’ın (erkeksi kadın kahramanımızın) yaptığı davranış ve tahmin edilebileceği gibi hayatta kaldıktan sonra da filmin devamı olabileceği mesajının verilmesi.

Benim için en önemli cevaplardan biri ise Alien’ın neden kusursuza yakın bir yaratık olduğunu öğrenmiş olduk. Nereden geldiğini ve oluştuğunu görünce kaynaktan, şaşırmamak lazım.

Evet mantık hataları da yok değil. Simit gibi yuvarlanan uzay gemisi, gece kimseyi nöbette bırakmamaları, işler olsun diye hemen olayların gelişmesi, paso içki içmeleri ve anlamsız bir kaç hareket. Ama filmin güzelliğini etkilemiyor maalesef ki…

***SPOILER BİTTİ***

Uzun lafın kısası Ridley Reis bilim kurgudan başka şey çekmesin ki bizde bu açlığımızı giderelim. Ayrıca filmin müzikleri de duygular adına süperdi. Bu kadar beklediğimize değdi diyebilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s