The Hunger Games

Geç de olsa dün sonunda kavuştuk birbirimize. Adam gibi sinemada gideceğim diye kastırdım sonunda da başardım.

Film kesinlikle bir kitap uyarlaması olarak baya başarılı olmuş. Hakkını vermek lazım. Atmosferi filan da çok güzeldi. Hele ki o sessiz çığlıklar modundaki anlar filan tebrik edelim. Ama (Her zaman bir ama olur) iyi yönleri kadar çok olmasa da eksik yönleri de var. En başta cast seçimine girelim hele bir. Katniss, Gale, Snow ve hele ki Haymirch kesinlikle çok başarılı. Ama Peeta hiç olmamış. Film boyunca saf ve şaşkın bakan sarışın bir adamdan fazlası olamamış. Oyunculuğu da başarısızdı. Herhalde popüleritesi yüzünden, satsın diye de düşünülmüş bir hareket olmuş.

Bunların dışında filmin başından sıralarsak 12. mıntıka hakkında hiç bir fikrimizolmadı. Yani çok az gösteriliyor oradaki hayat ve ruh durumu. Hiç bir şey anlamadan trene bindirdik çiftimizi. Gale ile Katniss arasındaki ilişki tek sahnede geçiştirilmiş. Oraya devamlı neden gittiği, neler yaptığı, neler düşündüğü beş dakikada geçirilmiş. Gale ile sanırsam on cümle kurdular, hop aldık götürüyoruz. Aralarındaki sevgiye bile zaman ayrılmamış. Bunun dışında da eleştireceğim şey ise Haymitch ile ikilinin ilişkisi. Normalde çok dağınık ve ayık gezmeyen, olayları umursamayan adam neden bir anda bu arkadaşlara yardım etmeye başladı anlamış değiliz. Kitabı okuyanlar bilir de direk filmi izleyenler için meh. Adamı nasıl ve ne diyerek gaza getirdiler gösterseler pek bir şey kaybetmezlermiş aslında. Bu kadar eleştirmiş gibi gözüküyorum ama bu eksiklikleri belki toplamda beş – yedi dakika da halledebilirlerdi. Çok fazla değil. Genelde eleştiriler yazıldığı için film kötü demek değil olay. Filim baya güzel. Savaş alanındaki ruhani durum filan çok güzel verilmiş. Capitol’ün havası, insanlar, o absürdlük filan etkileyici olmuş.

Kitabı okuyup, beğenen herkesin filmi görmesi gerekiyor. Artık iki sene bekleyip ikinci kitabında film olmasını merakla bekleriz. Son olarak da filmi 3b yapmadıkları içinde yapımcılara ayrıca teşekkür etmek lazım. Umarım bu şekilde devam ederler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s