The Walking Dead ve İnsan Psikolojisi

Bu hafta sezon finali yapan ve devamlı EyBiCis Ti Volking Deeeed diye mevzuya giren diziyi hepimiz eleştiriyoruz. 2. sezonu ile tam bir hayal kırıklığı yaşatan dizi bu sefer daha çok insanların psikolojilerine yoğunlaşmış durumda. Ama bunu baya kötü bir geçişle yaptıkları için baya bir insan izlemekten caydı ya da öylesine izlemeye bağladılar. Dizi de o kadar saçma anlamsız hareketler ve tutarsızlıklar var ki yeter artık dedirtti. Ya da bu tip bir duruma düşersek(!) ne yapacağımızı anladık.

Bizi şaşırtan olaylardan biri T-Dog’un hala hayatta olması. Bu tip ortamlarda zenci birinin iki sezon boyunca hayatta kalması pek olası olamadı. Irkçılık yaptığımı sanmayın sakın ama Hollywood  bunu aşıladı filmleriyle bize. İkinci olarak Carl denen çocuk nasıl bir şeydir ya. Vurulunca üzülmüştük filan ama bir insan nasıl bu kadar.. neyse.. Ve esas diziden bir şekilde karakter olarak giderse herkesin rahatlayacağı kişiye gelelim: Lori. Kadın kocası öldü diye bir süre sonra adamın en iyi arkadaşı ile yattı, ondan hamile kaldı. Kocasını en iyi arkadaşına karşı doldurdu, en iyi arkadaşına hep bir yandan umut verdi ve sonunda birbirlerine soktu. En sonunda da hayatta kalmak için onu öldürünce de triplere girdi. Ee yuh be kadın ya! Rick’in gruba bu durumu anlattığında grubun tepkisi de ayrı komik. Bu komiklik diziden değil insanoğlundan kaynaklanıyor. Vurulanı tanıyorsak hep mazlumdur, vuran haklı da olsa can aldığı için suçludur. Çünkü vurulan o ortamda bir daha olmayacak. Aslında benim yorumum orada Shane öldürmekten değil ölmek istedi. Çünkü karakteri gereği vurmak istese vururdu. Evet bir pişmanlık ve vicdan azabı içinde Rick’e karşı ve belkide artık bunun altında ezilmekten kurtulmak istedi. Çünkü herkese karşı hede hede konuşurken Rick’e karşı sindi. Hoş bu benim düşüncem. Şu da var ki grup liderliğine üstlenmek gibi bir yükün altına girme olayı da var. Cidden böyle bir grupta bunu yapabilmek ve herkesi mutlu etmeye çalışmak ayrı bir çile. İzlerken bana hissettirdikleri şeylerden biri de sanki hiç ortam yok aralarında. Yani Lost’ta en sıkıcı sahneler müziğin öne çıkıp gülüşmelerin, muhabbetlerin ve ortamın sıcaklığını öne çıkaran sahnelerdi. Ama nasıl bir hava hakim onu anlayabiliyorduk az çok. Burada hep bir kaos var. İnsan dayanamaz ki buna. Bu kadar uç bir noktada olamaz insanlar.

Bunun dışında kadınların içten içe erkekleri nasıl yönlendirdiğini veya çalıştığını güzel gösteriyor. Hele ki sezon finalinde Carol’un Darly’i etkileme çalışması ve nasıl geri teptiğini gördük. Darly şu anda en kral modda ilerliyor. Zombi taklidi filan cidden süperdi. Bölümün sonunda ninja tipli ablamız baya reyting alacak gibi. Bunların dışında bölümün sonunda gördüğümüz binanın hapishane olduğunu herhalde anlamıştır herkes ama bir evde bir sezon geçirten senarist orada rahat iki sezon geçirtir diye de bir endişemiz var.

Tek dileğim dizi nasıl ilerlerse ilerlesin tutarlı olsun, dizi çektik demek için olmasın. Son üç bölüme kadar bu şekilde ilerletip herkesi soğuttular kendilerinden çünkü. Son olarak zor durumda Hershel’in ki gibi şarşörü bitmeyen silahınız olsun…

The Walking Dead ve İnsan Psikolojisi” üzerine 2 yorum

    • sahiciaraba dedi ki:

      Dizinin içindeki karakterleri eleştirmek diziyi eleştirmek değildir. Oradaki kişileri eleştirmektir. Onlar da dizinin bir parçası, bu dedikodusunu yaptığın arkadaşını sevmiyor anlamına gelmez :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s