Neden kötüler?

Evet, ciddi ciddi oturup düşündüm ve bir sonuca ulaştım. Türk dizileri neden kötü? Kesinlikle bir kaç diziyi bu kategoriden ayırmak lazım ama son 10 yıldır olmak üzere ve her geçen sene daha kötüleşen Türk dizilerinin sebebi basit: Uzun yayın saatleri. Bu aslında işin görünen kısmı. 20:00 – 22:30 ibaresini görünce Digitürk’de resmen dumur oluyorsunuz. Çünkü film verseler bu kadar süre ayırmıyorlar. Asıl sorunlarına şimdi geliyoruz: Konusuzluk. Resmen konu yok. Kısır bir konu buluyorlar o da sallasan bir veya iki sezon gider ama tabi 45 dakika üzerinden. 1.5 saat (Bir saat reklamla da 2.5 saat ediyor) dizi yaparsan konun ilerlemez ve sadece bakışmalarla geçer. Ne zaman görsem insanların gergin gözlerini görüyoruz kocaman televizyonlarımızda. İlk bölümü ile sezon finali arasını izlemeye bile gerek yok. Zaten konu ilerlemediği için ne olduğunu tahmin edebiliyorsun. Asıl Muhteşem Yüzyıl’da bunu o kadar güzel kullanıyorlar ki tam konsepte uyuyor. Padişah’ın gergin bakışları ve ezilen insanların mazlum bakışları. Arkaya da dıııın dıııııın diye müziği döşe, sonuç mükemmel.

Şimdi senaristler mi yetersiz yoksa kanallar bu kadar sürecek bir bölüm diye dayattığı için medya patronları mı aç onu düşünmek lazım biraz da. Ama ikinci seçenek çok daha makul geliyor bana. Açlıktan ve vizyonsuzluktan sadece tek bir şov yeter bir akşama kafasıyla insanları mala çevirmek daha işlerine geliyor. Senarist ne üretebilecek ki bu kadar yazabilsin. Sırf senarist değil o sette çalışanlar da baya düşük ücretlere çalışıyor. Gece gündüz kavramı yok çırpın dur. Bir ara protesto filan yaptılar ama kimse de umursamadı. Hala kısır üretim devam ediyor. Eskiden böyle değildi. Akşam bir saatiniz varsa ayıracak görmediğini kadar göz görebilirsiniz televizyonda. Tam rezalet ya.

Gülme efektlerini konuşmak bile istemiyorum. Nokta gibi efekt koyuyorlar. Ne dediklerini anlamıyoruz bir kere. Çakmışsın Amerikalı’dan bari doğru düzgün çak. Adamlar es veriyorlar konuşmalar duyulsun diye. Onu bile beceremiyorsun.

Bu düzelir mi? Hiç sanmıyorum. Bu kafayla daha da beter olur. Burada en büyük faktör aslında izleyici kitlesinde. Bu ne saçmalık deyip izlemeseler düzelir de bundan da hiç umudum yok. Televizyona boşuna aptal kutusu dememiş elin adamı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s