İzle, izlettir: Warrior

Bu kadar mı tesadüf olur? Yoksa bilerek mi yapıyorlar? Her sene oscar dönemi yaklaştıkça bir dövüşçü/güreşçi filmi vizyona giriyor. Önce Wrestler, sonra Fighter ve şimdi de Warrior. Hepsi drama yalnız. Hepsi sorunlu dövüşçülerin. Bir çıkış kapısı veya başka bir şey yapamadıkları için bu işi yapıyorlar. Ve Wrestler dışında hepsi İrlandalı ve lakabı Irish. İrlandalılar Amerika’da sadece dövüşüyor gibi bir imaja sahip oldular artık bende.

Gavin O’Connor’ın yönettiği Warrior’ın konusuna gelirsek; Küçükken birbirlerinden ayrılmış baba ve kardeşler (kardeşlerde birbirlerinden ayrılmış) bir zaman sonra çeşitli nedenlerden dolayı tekrardan karşılaşıyor. Küçük kardeş Tommy (Tom Hardy) babaya (Paddy – Nick Nolte) onun yeniden koçu olsun diye geri dönüyor. Abi Brenden (Joel Edgerton) de paraya ihtiyacı olduğu için. Daha fazla bilgi vermek istemiyorum çünkü hikayede gizli her şey. Zamanla öğreniyoruz olayları. Tommy’in asker olduğu, eskiden çok başarılı bir güreşçi olduğunu vs. Ama sonu tahmin edilebilir bir hikayeye sahip. Hepimizin daha önce izlediği ve tanıdık olduğu senaryoları farklı hikayelerle bize sunuyorlar. Ama gerçekten çok güzel işlenmiş ve müziklere sahip bir film kendisi. Bazı filmler vardır sonu önemli değil. Bu da onlardan biri işte. Sonunda ne oldu bilemeyeceğiz ama belki de istenen son buydu. En azından babaları Paddy’in istediği son.

Tommy karakterinde cidden daha önce görmeye alışık olmadığımız bir hava var. İçindeki dertleri dışarıya çok yansıtıyor ama kimse de ne olduğunu bilmiyor. Rakiplerini yendikten sonra hakem kararını beklemeden ringi terk etmesi, sahneye müziksiz çıkması. Kıyafetlerinde ne reklam, ne bir marka işareti olması filan. Zaten tek amacı büyük ödül olan ve bunu da neden, niçini bilmediğimiz bir duruma sokmaları mistik bir karakter yaratmışlar. Yaşadığı travmaların düzelmeyeceğini düşünmesi ve artık bununda düzelmeyeceğinin bilincinde olup babasını ve abisini suçlayan biri. Tip, hareketler ve fiziksel duruşu hiç öyle gözükmese de ölen annesine bağlılığı gerçekten görülmeye değer.

Fragmanını izlememiştim, şimdi buraya koymadan bir izleyeyim dedim ama zaten benim anlatmaya çekindiğim her şeyi rahat rahat vermişler. Hiç hoş olmamış.

Not: Afişteki kaslara inanmayın ha. Soldaki o kadar abartmış ki artık canavara dönüşmüş, sağdakininse bu kadar kası yok. Bildiğin aile babası göbeği bile vardı filmin başında.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s