Teyp

Dün ofisten bir arkadaş ile orijinal müzik cdleri hakkında konuşuyorduk. Kardeşi tüm kopyaları imha edip elindeki albümlerin orijinallerini almaya karar vermiş. Tahmini 170 TL tutacakmış. Önce inanamadım dediğine. Orjinal yabancı müzik cdsi ve 170 TL. Baya da varmış elinde albüm filan. Eski günler geldi aklıma bir an. Orta okul – lise döneminde Akmar’a gider Atlantis ve Hammer’dan orijinal cdler alırdım filan. Tek cd ye o dönem 35 TL filan vermiştim. Nasıl bir çılgınlıksa artık. Siparişi verirdik, haftaya gel derdi abi, bizde bir hafta heyecanla bekler sonra cdimize kavuşurduk. Nasıl yapar o zamanlar pek anlamazdım ama sonra internet hayatımıza iyice girince jeton düşmüştü. Önce korsan kaset, sonra korsan cdyi kaldıramamıştı bünyem. O yüzden orijinal cd alırdım. Ama eskiden radyolarda güzel şeyler çalardı. Number One FM eskiden alternatif çalan çok kaliteli bir radyoydu. Djler ile de alakası var tabi ki bunun. Eskiler gittikçe müziklerde bayalaşmaya başladı ve şimdiki halini aldı. Cıktak cıktak bir şeyler çalışıyor artık delice. İşte bu yüzden kasetlerimi taşınırken atmak yerine saklamayı tercih ettim. “Ne zaman, nasıl dinleyeceksin?” diye devamlı laf yedim ama olay dinlemek değil sadece. Eskileri anma ve o anların değerini unutmamak. Hoş walkmanim (yeni neslin bilemeyeceği portatif müzik çalar) durduğundan dinlemek de zor olmuyor. Takıyorum hoparlörü, dinliyorum. Eskiden yaptığım radyo çekimleri filan. Şimdi düşününce ne değerli zamanlarmış diye düşünüyorum. Eşim de sevseydi müzik seti alırdım kesin ve net olarak. Canımız sıkılınca kaseti, cdyi takar dinlerdik. Bu kadar televizyon bağımlısı olmazdık. İstemiyorum izlemek bu kadar ama bazen kontrol edemiyorum kendimi de.

Mesela şu an gaza geldim. Kütüphanenin bir rafı biraz düzensiz ve posterler var. Orayı düzenleyip, karışık duran cd ve kasetleri yerleştirebilirim. Kendime cumartesi eğlencemi de bulduğuma göre daha mutlu olabilirim.

Bu arada Sony hala mp3 playerlarına bile walkman diyor. Yani kendi trademarkı olduğundan hala o isimi kullanmaya devam ediyor. İşte bir nesil belki de Sony sayesinde hala bu kelimeyi duydukça duygulanıyordur.

Teyp” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s