Uçuş modu

Şimdi şöyle bir durum var: Türk Hava Yolları’nın herhangi bir uçuşunda anons der ki; “Lütfen cep telefonlarınızın kapalı veya uçuş moduna alındığından emin olun.” Güzel de der. Ama Pegasus veya Sun Express uçuşlarında telefonlarımızın kapalı olmasını isterler. Her iki durumda da bir ortak nokta da vardır. İnişte ve kalkışta tüm elektronik cihazlar kapalı olmalıdır. Şimdi çelişkiye nereden başlasam bilemedim. Uçuş modu demek telefonun mobil şebekesini kapatmak demek. Telefonu bir cihaz olarak kullanmaya devam edebiliriz. Mp3 çalar, bir oyun konsolu vb gibi. Ama sonuçta telefonu kapatmamış oluyoruz. Bu durumda aklıma iki soru geliyor:
1) THY’nin uçakları teknoloji olarak diğerlerinden üstün ki kapatmasak da uçuş modunda kullansak yeterli. Zarar vermek gibi bir durumu yok. Ama gene bu durumda diğer firmaların uçakları eski ve uçuş modunda dahi sorun çıkarabilir.
2) Eğer ben inişte ve kalkışta tüm elektronik cihazları kapatmalıysam nasıl telefonu uçuş modunda kullanabilirim? Kapalı olması gerekiyor demek tamamen kapanması gerekiyor demek. Uçuş modunda kapanmıyor ki telefon.

Bu durumlardan şunu çıkarıyorum ki uçakların iniş ve kalkışlarında aslında mp3 çalar da bir zarar vermiyor. Sadece güvenlik ayağına kapalı olsun, sonra bir şey olursa bak bu yüzden oldu denmesin. Veya da ben ona uçuş modu filan anlatana kadar kapatsın toptan işte sonra yanlış anlaşılma olur ve bir sorun çıkabilir. Veya da tüm bunların aksine THY kendi müşteri profilinin zaten bunu bildiğini ve diğerlerinden ayrı olduğunu düşünüyor ki bence en kuvvetli muhtemel olasılık bu. Aslında işin aslı herkes kendini bir şekilde garantiye almak istiyor ama çelişkiler ortada öylece duruyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s