Amerika’daki cep telefonu sayısı

Ne kadar da çaktırmasalar Avrupa veya Amerika’daki markette gördüklerini ülkemizde ilk uygulayan hep Migros olmuştur. Küçüklüğümden beri hep sempati duymuşumdur Migros’a. O tipsiz, korkun. kangurusundan filan değil, yanlış anlaşılmasın. Önce Jet Kasa olayı şimdi de kasadaki kart olayı. Senelerdir Avrupa’da hemen hemen her dükkanda olan bu sistemde siz kasadaki çalışana hiç bir zaman kartınızı vermiyorsunuz. Pos makinesi takıp, söylendiğinde şifrenizi giriyorsunuz. Bu kadar basit. Gayrettepe’deki Migros bu sisteme geçmiş. Heyecanlandım yani. Şimdi yavaşla yayılır bu sistem. Bazı insanlar için zor olacaktır ama alışmamız lazım.

Geçenlerde bir haber duydum. Amerika’daki cep telefon sayısı, ülke nüfusundan fazlaymış. Bunun yeni doğan, ufağı ve çok yaşlısı filan diye düşünürsek kişi başına iki telefon ortalaması var. İnsanoğlunun telefonlara ne kadar bağlı olduğunun bir kanıtı olsa gerek bu. Bizde de bu rakam böyle filandır. Eskiden ne yapıyormuşuz biz ya? Daha çok diyalog halindeydik, şimdi ise telefonda devamlı bir şeyler yapıyoruz. Evet sosyalliğimiz artıyor sanılıyor ama her şeyi bir alet aracılığı ile konuşmadan yapıyoruz. Konuşma yetimizi kaybetmeyiz umarım diye düşünüyorum. Hatta karakter sınırının da olması kelime haznemizi de düşürüyoruz gibi. Bununla ilgili harika bir video hazırlamış College Humor.

İnsanlar eskiden tartışırken yada bir şeyleri itiraf ederken yüz yüze söylerlerdi, daha sonra telefondan söylemeye başladılar, daha sonra kısa mesaj, e-posta derken artık ona da g erek kalmayacak sanırsam. Siri bizim için bunu yapıyor ne de olmasa.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s