Kendi minik dünyalarına karşın bir garip derbi

Pazar günü büyük çoğunluğumuz akşam heyecanlı bir şekilde Beşiktaş – Galatasaray derbisini izledik. Gol yoktu ama futbol güzeldi diyelim maç hakkında. Zaten anlatmak isteyeceklerim sahada ki futboldan çok saha dışı olaylar.

Maçtaki “kafes” diye adlandırılan yerde siyah-beyaz renkli insanlar vardı. Kadınlar ve çocukları kafese almışlar. Büyük ihtimalle tribünler kafese doğru dönüp laf atamadığından kendilerini yalnız hissetmişlerdir. Çünkü en azından Türkiye’de bu maçlarda büyük bir eğlencedir ve klüp başkanları sırf cezalardan korktukları için hemen kolayı seçip, tribün güzelliklerinden anlamamaları yüzünden böyle bir karar aldılar. Önce play-off saçmalığı ile darbe vurdukları futbola, daha sonra derbilere rakip taraftar götürmeme ile darbe vurdular. Tek düşünceleri cepleri, ama çıkıp sanki bir şeyleri umursuyormuş gibi konuşmayı biliyorlar. Toplantı yaptıkları o odayı kendi dünyaları sanıyorlar. Her olayda olduğu gibi tepki koymayı daha düzgün yapabilsek öyle olmadığını görecekler, görmek zorunda kalacaklar.

25 yıl önce insanlar derbilerde yanyana maç izleyebilirken, şimdi geldiğimiz noktada rakip takım seyircisi rakip stada alınmıyor. Ülkemizin gelişimini öve öve bitiremiyoruz lakin iç huzurumuz bir o kadar geriye gidiyor. İnsanın iç huzuru bu kadar geriye giderken nasıl ülke durumu iyi olabiliyor onu anlayamıyorum işte. Gene en başa dönüyoruz. Zengin daha çok zenginleşirken, fakir daha çok fakirleşiyor.

Bu arada geriye gidiyoruz dedim ama gerideki durumun daha iyi olması daha bir ironik. Neresinden tutsan elinde kalıyor. Kendini yönetici sanan beyaz yakalıların bu işi istediklerini yapamayacak olmalarını anlamalarının uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Taraftar elbet bir yerde tepkisini koyacak. Ya daha çok olay çıkaracak ya da makul bir şekilde hakkını arayacak ama sonunda istediğini alacak.

Dk. 65 ve işte o muhteşem duyarlılık şovu. Beşiktaş taraftarı yüreklerindeki sıcaklığı ve ısıyı, güneşlerini Van’a gönderdiler. Bu sadece şov değil unutulanı hatırlatma. Yaptıkları ve yapacakları yardımın habercisi… Helal olsun! Bunu manşete taşımak yerine olmayan ırkçılık zırvalarını manşete çıkarma çabaları ise ayrı bir komedi. Irkçı olsak taraftarın en sevdiği oyuncu Pascal Nouma olmaz. Aynı Pascal Nouma’da bu maçta taraftara destek verip, üstünü çıkarmazdı. Bazen insanların zekasından cidden şüphe ediyorum…

Kendi minik dünyalarına karşın bir garip derbi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s