Sadece “anıyoruz” diyebilmek

Uzun zamandır kafamda şu düşünce. Bugün bir kez daha bunu gördüm. Bu ülkenin polisi bile sadece “bir” dakikalık bir saygıda bulunamıyorsa kafalarda çoğu şey artık kesinkes değişmiş demektir. Bir yanda otobüs şoförü aracı durdurup, içinden inip saygı duruşunda bulunabiliyor ama içindeki yolcularım umurunda değilse veya siren yaka yaka yolunu açmaya çalışan polis durmuyorsa cidden baya bir sorun var demektir. Zaten sorun olduğunu biliyoruz ama şöyle bir bakarsak neler oluyor, neler olmuyor diye daha açık görebiliriz.

Van’da depremini bahane olarak kullanıp, oradan bile prim yapmak isteyen insanlar ülkenin özgürlüğünün resmileşmesinin 88. yılını bile kutlayamıyorsa  sorun çok büyüktür. Gece olacak kutlamaları iptal edebilirsin. Konser ve havai fişek gösterilerini iptal edebilirsin. En maliyetli olay bu zaten. Ama okullardaki törenleri, fener alayını filan iptal etmek… İşte bunları anlamak mümkün değil, yoksa mümkün mü? O günleri umursamayana mümkün. Depremi bahane edip ülkenin en coşkulu gününü kutlamayı düşünmeyip, düğünlerde halay çekmeyi düşünen insanlar için mümkün. Okuldaki çoğu çocuk için cumartesi sabah okul üniforması ile okula gidip tören yapmak zaten angarya geliyor. Zamanında bilinçsizken bizde böyleydik. Ama kafaya dank ettikçe anlıyorsun önemini. Bir şeyleri görünce daha çok anlıyorsun.

Anıyoruz demekten başka ne yapıyoruz? Youtube’da hakaret içeren videoları kaldırtamadığımız için siteye girişi engelliyoruz. İşini doğru düzgün yapan, insanları kayırmayan dürüst insanları bir yerelere sürüp, cezalandırıyoruz. Ama kayıranları ise işi ile alakasız da olsa çok güzel yerlere getiriyoruz. Atatürk’ü dinsiz, alkolik olarak görüp hakarete varan eleştirilerde bulunanları göklere çıkarıyoruz. O da unutulur zamanla diye düşünenlere prim veriyoruz. Şunu diyen olabilir elbet, sen böyle düşünüyorsun ama biz çok şeyler yapıyoruz. Maalesef ki şu an için yetmiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s