Yeter artık!

Dün bir kaç duygusal anı üst üste yaşadım. Önce Beşiktaş’ın Türkiye Kupasını geri iade ettiğini öğrendim. Önce Çarşı’nın manifesto gibi açıklaması, üstüne de aklanana kadar bu kupayı istemiyoruz diyen yönetim… Açıkçası ben bir kez daha tuttuğum takım ile çok gurur duydum. Suçlularsa da gerekeni yaparız demeleri büyük takımın para pulla ile değil bu tip etik değerler ile olacağını gösterdi. Bir takım şike yapıp yapmadığını umursamadan bizsiz lig olmaz ajitasyonuna girerken, Beşiktaş ise ne yapıyor. Biri kendini un ufak ederken, diğeri ne kadar büyük olduğunu kanıtlıyor. Duygusal bakmak da zorunda kalıyorum çünkü insanı tuttuğu takım ile ne kadar övünse azdır düşüncesine itiyor. Ruh budur, onur budur.

Üstüne Diyarbakır’dan gelen haber… Ve her baskın sonrası kayıtsız kalan meclis. Artık yeter. Cidden yeter… Bizsiz hiç olan bir zihniyeti yalnız bırakın da bize nasıl muhtaç olduklarını görsünler. Yani zaten bunun onlarda farkında o yüzden sizden geçinelim, ama özerk olalım diye saçma sapan bir teklifle geliyorlar. Tarih boyunca Türkiye’nin olan toprakları bir harf sevdasına almaya çalışıyorlar. Yazık ki özgür olabileceklerini sanıyorlar bizden kopunca da. Daha beter köle olacaklar. Çok uzağa değil az aşağı inseler durumu görürler zaten.

İnsanın da sabrı var, bir yere kadar. Artık günün her anı sabır taşıran şeyler yaşıyoruz. Bir gram düşünülmeden yapılmış şeyler. İnsanlar en ufak şeyde kan döker oldu. Çünkü ne sabır kaldı, ne takat. O kadar dolu ki yaşam şartları ve TV’de izledikleri şeylere en ufak şeyde şiddete başvurup rahatlama arzusu içinde. Televizyonda haber izleyemez olduk. O şunu öldürdüden giriyor, şu bunu boğdudan çıkıyorlar. Pişkinlikmiş gibi de haberlerin sonuna sevimli kedicik, sevimli ayıcık haberleri koyup gülümsemeyle kapatıyorlar bülteni. Böyle bir şey yok işte. Eğer ülkeni gram düşünüyorsan bu tip haberlerin haber değerini yok edersin ve insanlara bunu izletmezsin, asabını bozmazsın. İnsana ne verirsen onu izler. Dizilerden farkında bunun herkes. Ağa dizisi, şark dizisi verdin bayıldı, şimdi güzelim klasiklerin içine eden dizileri veriyorsun ona bayılıyor. Gündemi sen belirliyorsan biraz şu insanları düşün. Her halükarda paranın dibine vuracaksın.

O kadar ileriyiz ki demokrasinin ilerisini hedefliyoruz, o kadar özgürüz ki teröristleri destekleyenler meclise girebiliyor. Ama bu yetmiyor daha özgür, daha ileri olmamız gerekiyor. İleri de ileri…

Not: Görselin orjinali burada olup, bu süper çalışma için Ömer Faruk Çiftçi’yi bir kez daha tebrik ediyorum. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s