Yaşadık lan!

Bugün bomba bir haber okudum. Bence gündemi sarsmalı, sarsıyor da. Bu kadın Fatih ve Eyüp belediyelerinin muhafazakar aile danışmanı. Ailelere aile, evlilik ve yaşam koçluğu ve danışmanlığı yapıyor. Bana yaşam koçluğu yapsa intihar ederim ben. Efsane açıklamaları var cidden. Çok eşlilik yasal olsun diyor. Ya kendi reklamını yapıyor ya da dikkat çekmeye çalışıyor. Belki de her ikisi.

Bu hanımefendi ne diyor:

“Zaten çokeşlilik var. Erkeklerin yüzde 85’i aldatıyor. Bu muhafazakâr kesimde ‘imam nikâhlı eş’, diğer kesimde ‘metres’ adını alıyor

Kadınsın, kadınlığını bilmiyorsun madem ama böyle şeyler deme bari. Erkeklerin yüzde bilmem kaçı aldatıyor diye erkeği haklı çıkaralım mı yani? Ettiği boku koruma altına alıp bir de eşinin gözü önünde yapmasına mı izin verelim? Devamı da var;

“Erkek, bir başkasıyla imam nikâhı yapacağı zaman karısından izin almak zorunda değil. 4’üncü kadına kadar imam nikâhıyla evlenebilir. Ancak 2., 3. ve 4. eşler suiistimal ediliyor. ‘Boş ol’ dendiği zaman kadın ortada kalıyor. Bu nedenle çokeşlilik yasalaşmalı. Yasanın çıkması demek, erkeğin malvarlığına ortak gelmesi demek. Çokeşlilik dinimizde var. Herkes yapamaz ama yapana ‘Niye yaptın?’ diyemezsiniz, şirke girer. Kuran’da var.”

Aslında burada düşündüğü tamamen duygusalmış(!) Maddiyat peşindeymiş. Erkek de mal yasa çıkınca hemen imam nikahı ile evlenecek ki kadınla mal varlığına ortak olsun. Resmen erkek egomanyası içine kaçmış. Kim bu kadını gazlamış ise o bence azmaktan ötelerde yaşıyor. Buna inananlara niye inançlarınızı suistimal ediyorsunuz diyemiyor da yasa çıksın filan saçmalıyor. Dahası da var;

“Zengin, kariyerli, parası olan ve cinsel gücü fazla olan erkek çokeşliliği seçebiliyor. Hiçbir kadın fakir bir adamın ikinci karısı olmaz. Erkek, daha cilveli, daha çok gülen, cinsel anlamda kendisini mutlu eden kadına koşuyor. Erkek olsam, çokeşli olurdum.”

Sanırsam aldatan erkekler hakkında tek doğru dediği şeyler burada. Evet daha cilveliye gitme ihtimali var ama o da kendi zayıflığı, açlığı veya doyumsuzluğudur. Yani kendi iç hesaplaşmasındaki zayıflığındandır. Ortada ikinci karılık bir durum yok ama hala inatla olabildiğini savunuyor işte. Affedersin ama sen 3some1 yapasın diye böyle saçma şeyleri savunmak niye diye de sorarlar adama. Dürtülerine sahip çıkamamak bu. Nefsine hakim olamamak. Kitap’da hep işine gelenleri işine geldiği gibi algılamakla imanlı, inançlı olamazsın.

“Çokeşlilik, toplumdaki çarpık ilişkileri ve kızların evde kalma sorunlarının ortadan kalkması noktasında da ciddi rol oynayacaktır.”

Hayır tam tersi daha fazlasını ister. Demek ki oluyormuş, yumul! İnsanoğlunu, hele senin gibileri tanı biraz derim. Bu insanların muhafazakar olduklarına inanmıyorum ben. Bu insanlar sadece yeşilliğin onları çektiği yerdeler. Çıkar nerede biz oradayız triplerinden başka bir şey değil. Evde kalmışlık böyle insanları mutlu etmez. Benim bir kızım var evde kaldı, onu da alıver yalvarırım! Buna gider bu işte. Hiç bir şeyi halletmez. Daha da insanları küçültür, birbirine muhtaç eder. Biraz çık da hava alsın beynin lütfen.

“Açıkça çokeşli olduğunu itiraf edenleri alkışlıyorum ve kutluyorum.”

Evet, karımı aldatıyorum’un başka versiyonu bu işte. Çok eşlilik! Evet karım bana evde yemek yapıyor, karnımı doyuruyor. Hizmetçi gibi çalışıyor, zaten işi ne? Bende ödül olarak onu aldatıyorum paraları başkaları ile yiyorum. Oh mis! Ne güzel hayatmış bu. Ama ben çokeşliyim, yanlış anlaşılma olmasın. Eskiden bu tip insanlar ortalara çıkamazdı çünkü prim alan bir şey değildi. Ara ara çıkıyorlar işte reklamlarını yapıyorlar, bizde sinirleniyoruz. Bizde de hata var aslında. O kadar yüz buluyorlar ki, uyaran da yok. Çünkü işlerine geliyor. Resmen kadını aşağılamak bu. Atatürk Türkçe Sözlüğü hazırlarken, “Ben kadını evli – bekar diye ayırmam” (Tam olarak kelimeleri bulunduğum ortam da bulamadım ama buna denk gelen bir şeydi.) demişti. O durumdan nerelere geldik işte.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s