Süper projeler süper fikirlerle gelir

Dün halı sahadaki efsane düşüşümden sonra hala kendimi toparlayamadım. Maçlarda görürdüm böyle kafa topuna çıkıp havada uçan ve ellerinin üzerine düşün oyuncuları. Harbi aksiyonlu bir şeymiş. Ama çim değil de halı saha da olunca dizler, dirsekler yara bere içinde kalıyor. Ama bu olaydan sonra demek ki bir şey olmuyormuş deyip kalede daha çılgın kurtarışlar da yapabilirim. Tabi cesaretimi toparlayabilirsem.

Halı saha demişken, gene Marketing Türkiye’de gördüğüm efsane bir şey var: Sahacini. Sitenin olayı size yakın halı sahayı öğrenmekle kalmayıp, sistem üzerinden sahayı kiralayabiliyorsunuz. Ya da istediğiniz günde hangi saatler boş veya saha müsait mi gibi sorularınızın cevabını alabiliyorsunuz. Yalnız bu siteye kayıtlı olan sahalara bakabiliyorsunuz sadece. Zamanla üye saha sayısı artınca çok daha işlevsel olacak bir sistem.

Bu arada yazamadığım ve yazmak istediğim bir konser daha var: Joss Stone. İstanbul Caz Festivali etkinliği içinde yer alacak konser santralistanbul Kıyı Amfi’de gerçekleşecek. Tam olarak mekan nerede bilmiyorum ama santralistanbul’un oralarda olduğu muhtemel. Çok zekice bir tespit, evet. Arada dinlemeyi çok sevdiğim bir kişidir kendileri. Yalnız bu konser de hafta içi. Neredeyse tüm konserler ya pazar ya da hafta içi. Böyle bir gün sonrası işte acılar çekelim diye. Ya da işe geç kalıp papara yiyelim diye. Mekana gitmesi sorun değil. Konser bitecek, o kadar insan kalabalık demek. Onların içinde vasıtalara binip merkezi bir yere gidilecek, oradan eve dönülecek, duş muş filan derken uyumayı kaçta başarabileceğiz orası meçhul. Sonraki gün sabah 6.30’da alarm çalarken pek hoş kelimeler ağızdan çıkmayacak sanırsam. Para derdini geçtim artık zaman derdini düşünür oldum.

Yurdum insanı çok iyidir. Bizim orada otobüs durağında duran (daha doğrusu yolda duran) otobüsler için cep yaptılar. Aslında otobüs durağına yanaşabilseydi otobüsler gerek bile yoktu böyle bir aksiyona. Ama sağ olsun arabalarını insanlar efsane park ediyordu. Otobüs durağının tam ucuna park edince durağa park etmedim tripleri efsane. Sanki otobüs kafadan o daracık alana girebiliyor. Neyse, cep yapılmış, durak içeriye çekilmiş ama otobüs gene yolda duruyor. Çünkü yurdum insanı durakta değil de cepte bekliyor. Haliyle otobüs yanaşamıyor. Yurdum insanı diyorum ya işte alışkanlıklarından vazgeçmez. Ama her geçen gün görüyorum ki trafik polisine aşırı ihtiyaç var. Yani var da biz mi görmüyoruz. Trafik polisliği sadece dur-geç demek değil ki? Artık kazalara da gitmiyorlar bari şu saçma sapan yerlere park edenlere ceza kesseler de insanlar biraz akıllansın. Sadece belirli yerlerde varlar, Üsküdar’da Kuzguncuk da filan otobüs duraklarını geçtim, otobüslerin geçebileceği kadar bile yer bırakmıyor insanlar yollarda. İnanılmaz bir bencillik hüküm sürüyor.

Üsküdar’a da yeni bir proje açıklandı geçenlerde. İstanbul Belediye Başkanı süper projeyi düşünmüş, Üsküdar Belediyesi de teşekkürler diye her yere yapıştırmış ilanı. Abi ne komikler ya. İnanılır gibi değil. Neymiş Üsküdar trafiğine girmemek için deniz üstünden ulaşım. Şimdi Üsküdar’ı bilenler bilir, Beylerbeyi tarafından gelirken Üsküdar’ın girişinde trafik hep olur. Minibüs durağının orada hatta daha geride trafik başlar. Özellikle hafta sonları. Sağlı sollu bekleyen arabalar ve şu Marmaray projesi sayesinde Üsküdar artık yaşanmaz yer haline geldi. Garip iki tane trafik ışıkları var ama ne araçlar doğru düzgün uyuyor ışıklara ne de yayalar. Yayalar hiç uymuyor zaten. Trafiğin en çılgın olduğu yer bu kısacık ara. Taksiler bir yandan, otobüsler bir yandan, dolmuşlar bir yandan, dünyayı kurtarmaya giden insanlar bir yandan kopuyor ortam. İşte İstanbul Belediye Başkanımız da tam bu nokta da devreye giriyor. Diyor ki; vapur iskelelerinin akabine denizin üstünden geçen köprü/yol/üst yol yapacağız ve Harem istikametine insanlar rahatça gidebilecek. Abi şaka mısınız ya? dedim ilk gördüğüm de. Zaten vardı bu yol? Ve çılgın trafik filan da olmuyordu. Ben vapur iskelelerinin oraya gireceksem o yolun bana ne yararı var? Zaten trafiğin sebebi oraya gelmeden önceki kısım ve insanların cahilliği. Yolun ortasında duran taksileri ıslah edememişsin o yolla trafiği mi rahatlatacaksın? Evet rahatlar da yani bu yeni ve süper bir çözümmüş gibi ortaya atmak çözüm değil. Zaten daha Marmaray bitecek deee o yol yapılacak daaa… Manzarayı kapatacaklar ona yanıyorum işte.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s