BYK ve İronileri

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın efsane kararları ile bizi bizden aldı son günlerde. Üstüne bir de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yaptığı efsane açıklama gelince insanların sabrı tükendi. Yani adındaki 1 kelimeyi bu kadar kötüye kullanıp diğer 2 kelimeye ihanet edebilir. İnsanların “Bilgi”yi almasına mani olup, “İletişim”ini baltalıyorsun resmen yapacağını açıkladığın şeylerle. Dünya Basın Özgürlük listesindeki hızlı ilerlememize devam ettiğimiz yetmiyormuş gibi bir de internet yasakları ile dünyaya rezil oluyoruz (Dünya basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye, 138 ülke arasında 136.cı sırada. Altımızdaki diğer iki ülke de Libya ve Zimbabwe. Libya’nın durumu malum, Zimbabwe hakkında da pek bilgim yok). Olduğumuz yetmiyor, olmaya da devam ediyoruz. Dünya hızla iletişim devrimlerini uygularken biz daha elimizdekini doğru düzgün kullanamıyoruz.

Kurumun ismine bakınca ve daha sonra yaptıklarını görünce cidden hayret etmek elde değil. Yani ironiler kaynıyor. Bir kere öyle ismi olan bir kurumda çalışıp bu tip yasaklara yardım etmek, çalışanın ruhuna aykırıdır. İnsanın bünyesi, ruhu isyan eder ya. Şirketin iç iletişimini yapan bir birimin her şeyden bihaber olması gibi bir durum bu.

Filtreleme sistemi dediler okuduk, baktık. 4 tane filtreleme sistemi var ve herkes bunlardan birini seçmek zorunda. Çocukları koruyacağız diye insanları isyan ettiriyorlar filan o ayrı (Bu arada TTNET’in “NeTTe Çocuk Var” diye bir hizmeti var ve bu gayet başarılı işliyor. Hani böyle servislerin varlığından haberi yok mu BTK’nin o ayrı. Neyse..) Şimdi bizde bilgilenmeden rage yaptık belki ama evet şimdi ki gibi de kullanabileceğiz interneti. Orası doğru. Yani standart filtreleme dediği o aslında. Ama sıkıntı maalesef bu kadar yasak ve özgürlüğün alındığı bir dönemde böyle bir şeyi yapmak baya sert bir davranış olmuş durumda.

Gidişat herkesin de gördüğü gibi iyi değil. Olay çılgın, deli, manyak projeler yapmak değil sadece. Birilerine özgürlük adı altında yasa değiştirirken, bir diğerlerinin çocuklarınızın güvenliği için adı altında bilgi almalarını kısıtlamak ileri demokrasi hiç değil (Bazı kesim ne denirse yaptıkları için bunu diyorum. Yoksa yasak sonuçta herkese ama bazı insanların “devlet büyüğümüz ne derse o olur” mantığı ile yaşadığı için rahatlıkla bu sıkıntıyı dile getirebiliyorum). Biz halkın seçimiyiz derken sadece kafana göre hareket etmek de ileri demokrasi değil. Siyaset hakkında yazmak istemiyorum ama yani bazen cidden sabır sınırı filan kalmıyor ve istemeden yazıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s