Ayna ayna, söyle bana…

Ayna nasıl bir buluştur düşünen oldu mu bilmiyorum ama M.Ö. 6000 yıllarında ilk kez Anadolu’da kullanılmış. Kalıntılar öyle diyormuş. Zaten neredeyse tarihin ilklerinin çoğu Anadolu’da gerçekleştiği için buna şaşırmamıştım. Neyse, daha sonra da dünyanın çeşitli yerlerinde ayna konsepti bulunmuş. Önceleri parlak metalleri daha da parlatarak ayna niyetine kullanıyorlarmış. Daha sonra da camın arkasına ince gümüş kaplayarak yani sır adı verilen şeyle kaplayarak ayna imalatına başlanmış. Tarihi sıkıcı tabi ama mantığı çok enteresan. Yani günümüzde ayna ile tanıştığımızda bilincimiz pek yerinde olmuyor. Ama zamanın da ilk keşif anlarında hiç görmediği kendilerini karşılarında görünce anlamaları uzun sürmüştür ki anladıklarında -biraz geç de olsa- gerçekten çok şaşırmışlardır. Düşünsene kendini görüyorsun. Artık bizim için çok garip gelmese de zamanında çok garip bir olay. Yani artık insanlar küçüklüğünden alışıyor ve irdelemiyor ama 20 yaşından veya daha sonra ayna ile ilk kez tanışan insanların tepkileri gerçekten çok değişik olur. Korku, ilk hissedeceği duygudur. Daha sonrasında merak vs vs. Nereden geliyorsa bunlar aklıma. Öyle bir an yaşamak isterdim. Artık neredeyse hiç bir şey bizi şaşırtamıyor. Belki uzaylılar gelirse o zaman şaşırabiliriz. Aslında onları görünce de şaşırmayız da teknolojileri filan varsa onlar şaşırtabilir. Treshold diye bir dizi vardı. Tutmadığı için kısa kesilen. Onda 4 boyutlu bir cisim vardı. Baya enteresandı. Hayal edemeyeceğimiz bir şey olduğundan çok değişik gelmiş, ilgimi çekmişti. Anca bu tip doğaüstü şeyler şaşırtabilir bizi.

Bu arada fark ettim ki ‘Alıntı’ sayfamda, alıntı yaptığım herkesin isminin ‘J’ ile başlaması tesadüf olsa gerek. Bozmak da istemiyorum artık. Hepsi ‘J’ ile başlasın.

Yazıyı Ali Batı’nın en beğendiğim çalışmalarından biri ile bitirmek istedim.

Ayna ayna, söyle bana…” üzerine bir yorum

  1. ejee dedi ki:

    saçma sn işte tam öle bi an yaşamış olman lazım. (Yıl 2010 ocak ayı gibi askerden dönüş) Eğer aynalara bakıpta şaşırmadıysan bu snin sorunun.gerçi korkulcak bişi olduğunu sanmıyorum ama heyecanlanmış olman gerek:D

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s