Never Let Me Go

Mark Romanek imzalı, başrollerini Carey Mulligan, Andrew Garfield ve Keira Knightley’in çektiği böyle ağır bir drama filmi. Film Kazuo Ishiguro’nun filmle aynı ismi taşıyan kendisinin 6. kitabı. Normalde ağır filmleri bir kere izler bırakırım ama bu film beni çok etkiledi ve zamanım olsa da yeniden izleyebilsem diyorum. Biraz konusundan bahsedecek olursam; Ruth, Kathy ve Tommy dönemin elit yatılı okullarından Hailsham’da okumaktadırlar. Bu arkadaşlar 11 yaşındayken okula yeni gelen gözetmen öğretmen bir gün derste o çocukların neden orada olduklarını dayanamayıp söyler. Aslında bire bir anlatmaz ama en büyük ipucunu verir. Zaten daha sonra okulda bir daha görünmez. Evet filmde bir aşk üçgeni var ama sırf aşk üçgeni olsa sıradan bir film olabilirdi. Hafif bilim kurgu ögeleri içeriyor. Bunu film bitince anlayabiliyorsunuz kesinlikle. O da üstünde düşünürseniz. Filmi benim için bu kadar etkileyici kılanşeylerden biri de müzikleri. Rachel Portman imzalı film müzikleri de süper ötesi. Yaklaşık dört gündür filan başka hiç bir şey dinlemiyorum neredeyse. Normalde bu tip müzikler beni kısa bir süre sıksa da bu filminkiler gerçekten çok çok başarılı. Ayrıca afişi de ayrı bir hoşuma gitti. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Madem filmle girdik, filme devam edelim. Uzun zamandır yeniden izlemek istediğim Jurassic Park’ı şu iki gün içinde yeniden izledim. Michael Crichton’ı tebrik etmek gerekiyor yeniden ve yeniden. Gerçekten çok başarılı bir hayal gücü çalışması olmuş. 1993 yılı yapımı film. Kitap da 1990’da yayınlanmış. Şöyle düşünürsek, elektrikli arabalar ve dokunmatik – interaktif  ekranları o zaman bu kadar net düşünüp yazmak ve çekmek gayet başarılı bir düşünce. Hani dokunmatik ve interaktif ekran olayı daha önceki filmlerde de vardı az çok ama gene de doğru şeyi doğru yerde kullanma uygulamasını görmek hoş bir şey. 1979 yapımı olan Alien’daki ana bilgisayarı hatırlayan var mı bilmiyorum ama cidden çok komik bir durumdu. Evet dönemin sistemi ve teknolojisi öyle gerektiriyordu ama bir oda dolusu bir bilgisayar ama yaklaşık 10 inç bir monitör. Herhalde gerek duymamışlar büyük ekrana. Alien da ne filmdi be!

Not: Şimdi kafama dank etti! Zamanında evde nereden geldiğini bilmediğim “Beni Asla Bırakma” isimli bir kitap bulmuştum. Filmin ismini Türkçe düşünüp, üzerine Japon bir yazarı tekrardan görünce o kitap olabilir mi diye hemen internetten baktım, ve o kitap olduğunu gördüm. Bu bir işaret miydi acaba? Türkçe kitabın kapağı ne kadar başarılı olmasa da ki Orjinalinin de kapağı pek başarılı değil, kitabı kafamı toparlayıp, şu yoğun dönemleri atlattıktan sonra okumayı düşünüyorum. Ama önce kitabın nerede olduğunu bulmam da lazım sanırsam.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s