Ne desem bilemedim

Dün akşam haberleri izlerken bir şey dikkatimi çekti. Basının abartması da baya katkı bulunuyor insanların dolmasına tabi ki de. Dün Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 91. yılının kutlamaları vardı. Gündemde malum asker – hükümet gerginliği hat safhada. Neyse, olay şu: Ankara Valiliği, Geleneksel düzenlenen Garnizon Koşusu ve seğmenler yürüyüşüne “genel hayatı olumsuz etkileme” adı altında izin vermedi. Ama 75. Atatürk Koşusu yapıldı. Çelişki içinde çelişki içinde çelişki içinde çelişki içinde… Bu böyle gider, durduramayız. Koşu genel hayatı etkilemiyor sanırsam ya da bakan, başbakan veya cumhurbaşkanı geçerken tüm yollar kapatılınca (ki hatta düğüne yetişecek diye şehirler arası yol bile kapatıldığını düşünürsek) genel hayat etkilenmiyor da askerin halkla bu kadar yakın ve sıcak buluşması etkiliyor. Yani yazmak istemiyorum siyaset ya da bu tip şeyler ama dayanamıyorum. Bu nasıl bir mantıktır ya? Koşu yüzünden insanlar trafik çilesini çekmiş gene. Ne değişti izin vermeyerek onu anlamak mümkün değil. İnanın bu yürüyüşler halkın gerçekten çok hoşuna gidiyor. Yaşadım, biliyorum. Ama maalesef aradaki çelişkiyi ve bu yapılanı veya yapılmayanları anlayabilecek bir kitlemiz yok..

Günün eğlenceli haberi ise kadınları aşağılayıcı deyim ve atasözleri kitaplardan çıkarılıyormuş. TDK bununla ilgili bir çalışma yürütüyormuş. Kesinlikle gerekli bir şey ona lafım yok ki düşünen aklıyla bin yaşasın ama insanlar bunları okulda öğrenmiyor ki. Öncelikle insanların beyninden söküp atmak lazım. Ben hiç duymadığım şeyleri dün televizyonda bu haberde duydum mesela. Bu sözler babadan oğula geçen bir yöntem misali ağızdan ağıza dolaşır. En kötü ihtimal, okuldaki öğretmeninizin bir kadın düşmanı kesilmesi gerekir. Neyse, en azından böyle bir şeyi düşünmeleri güzel diye düşünüyorum.

İsyanlarla başladık, öyle devam edelim. Geçen hafta D&R’ın sitesinden e-kitap aldım. 5 kitap’a toplam 23 TL civarı para ödedim. Her şey normal. Hatta kitabının kalınlığı ve boyutları yüzünden hala okuyamadığım Olasılıksız’ı bile 13 TL gibi bir fiyata aldım. Bu güzel bir süpriz di ki kötü olan kısım Elif Şafak’ın Bit Palas kitabını 17 TL’ye satıyor olmaları. Zaten kitabın orjinali 23 TL filan ki Kadıköy’de sahaftan 9 TL’ye çok temiz kullanılmış ve sıfıra yakın halini almıştım. Bu kadar pahalı olacaksa neden e-kitap alayım ki, olayın komikliği de burada. Bu fiyatı gördükten sonra yeni çıkacak kitapların e-kitap versiyonlarının fiyatlarını düşünmek bile istemiyorum. Onların da fiyatlarının inmesini dört gözle bekliyor olacağız desenize.

Son olarak çoğumuzun bilmediği bir bilgiyi aktarayım ve yazıyı sonlandırayım. Geçtiğimiz haftaların birinde Radikal’in ekinde okuduğum enteresan bir haberdi. Türkiye’de dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan 10’dan fazla orkide çeşidi varmış. Ama bu orkideler soylarının tükenmesi ile karşı karşıyaymış. Sebebi ise cidden kimsenin tahmin edemeyeceği bir şey: Ülkemizde orkideler Maraş Dondurması ve sahlep üretimi için kökünden sökülüyormuş. Kökünden sökülmesi demek o bitkiyi tamamen imha etmek demek. Yani kitlendim ilk haberi okuyunca. Sahlep de Maraş dondurması da ülkemizde en çok sevilen ve tüketilen şeylerden. Demek ki Maraş dondurmasının sırlarından biri de bu. Hoş tabi ki de gönüllü veya yetkililer devreye girerse en azından bu sayısı az olan orkide türleri koruma altına alınabilir. Hatta bunlar özel bahçelerde yetiştirilebilir ve sırf bu sahlep ve dondurma üretimi için de ayrı bir yerde seri üretimi yapılabilir. Hoş bunları buradan yazıp, atıp tutmak kolay da acaba bu mümkün mü onu da düşünmek lazım.

 

Ne desem bilemedim” üzerine 2 yorum

  1. Seçil dedi ki:

    Garnizon Koşusu olayını benim yazmam gerekirdi :P sen erken davrandın
    yanlız orkidelerle ilgili haber gerçek değil dimi? bana mantıklı gelmedi :-/ ??

    • sahiciaraba dedi ki:

      Orkide konusu doğru. Bende şaşırmıştım ilk okuduğumda haberi ama adam araştırmış baya. Unuttum kimdi ama Hollandalı bir adamdı sanırsam. Radikal’in arşivinde vardır elbet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s