3 boyutlu sinema keyfi(!)

Dün The Last Airbender filmine gittik. Palladium Cinebonus’ta çizgi filmlerini hiç izlemediğim bu filmi izleme şansım oldu. Mecburen 3b izledik çünkü başka seçeneğimiz yoktu. Fazladan para bayılmak zorunda kalmak can sıkıcı tabi. Filmin konusu veya güzel olup olmadığı kısmını çabucak geçiyorum. Çünkü dediğim gibi çizgi filmlerini izlemediğim bir uyarlamayı ne kadar doğru eleştirebilirim emin değilim. Ama şunu söylemeliyim ki Aang’ın suları kaldırdığı sahnedeki müzikle hikayenin uyumu süper ötesiydi. Baya etkileyici olmuş.

Neyse asıl konumuza dönelim; son televizyonlara hatta maçlara bile hizmet sunan 3b görüntü olayına. Ben ilk olarak (yanlış hatırlamıyorsam) Beowulf’u 3b olarak gene bir Cinebonus sinemasında izlemiş ve çok etkilenmiştim. Çünkü film sırf bu amaç için yapılmış. Bu şu demek oluyor; film sonradan bu teknolojiye uyarlanmamış. (Alice in Wonderland filmi buna bir örnektir. Tim Burton 3b sinema olayı bu kadar tutunca ve insanların hoşuna gittiği için normal çektiği filminin 3b versiyonunu da seyirciye sundu.) Beowulf’dan sonra Jules Verne’nin Journey to the Center of the World (Dünyanın Merkezine Yolculuk) filmini 3b izlemiş ve inanılmaz zevk almıştım. Tekrar gibi olacak belki ama bu filmde 3b olarak düşünülüp çekilmiş. Yaşanan aksiyonlarda resmen seyirciyi heycanlandıran unsurlar vardı. İşte bundan sonra 3b sinema olayı koptu. Neredeyse tüm animasyonlar ve bir çok popüler film 3b olarak vizyona girdi. Kanımca çoğu sadece ticari olduğundan pek bir zevk vermedi. Mesela son izlediğim film olan The Last Airbender da veya gişe rekorları kıran Avatar da 3b olmasa olmurmuş. Avatar’ı hem normal hem 3b izledikten sonra bunu rahatlıkla söyliyebilirim. Yani bir filmi 3b yapıp para kazandık demek yerine gerçekten o amaca uygun çekip müşteriye sunsalar sanki daha iyi olacak bizim için. Ekstra para verme zahmetinden de kurtulmak ister benim gibi düşünenlerde varsa. Haftasonu Cinebonus’da sinemanın fiyatı 3b olunca 18 TL / 16.5 TL gibi fiyatlara varıyor. İnanılmaz bir lüks olmuş durumunda bu keyif.

3b sinema Real 3D ile ülkemize Cinebonus ile giriş yapmıştı. Daha sonra XpanD 3D ve IMAX 3D ile bu curcuna devam etti. Hepsinin çalışma mantığı az da olsa birbirlerinden farklı. Teknik konulara girmeden şunu söyliyebilirim; Real 3D ile şaşı oluyorsunuz film izlerken. Baya kötü bir gözlük ve her tarafı açık olunca garip oluyor. XpanD 3D bu konuda daha iyi. İzlerken sizi hiç rahatsız etmiyor. IMAX 3D hakkında bir fikrim yok çünkü daha hiç gitme fırsatı bulamadım. Ama fikrimce ve tecrübelime dayanarak şunu söyliyebilirim ki XpanD 3D, Real 3D’den daha iyi. Ben Capitol’de izlediğim için bu olayı, haliyle fiyatıda daha ekonomik ki Spectrum kartınız da varsa daha avantajlı bir fiyata filmleri izliyebiliyorsunuz.

Dün filmi izlerken bu 3b olayının bir avantajını gördüm. Malum Cinebonus’larda inanılmaz fazla reklam oluyor. Artık 3b filmlerde 3b reklamlar yayınladıkları için reklam konusunda rahatlamış durumda insanlar. Ama hala tek fragman gösteriyorlar o ayrı. Sinemadan önceki en büyük eğlence fragmanlar malasef bu sinema zincirinde yok. Tuvaletlerde var ama salonlarda yok. Bu işte bir terslik var ama neyse…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s